Stejně jako loni rozhodla rada města v Havlíčkově Brodě, že ke zdražování opravdu přistoupí. „Bude uplatněn přírůstek měsíčního nájemného tak, jak je stanoven vyhláškou. Vláda se tak snaží nájemné stále regulovat, ovšem dovoluje určitou valorizaci,“ vysvětlil jeden z radních, Tomáš Hermann.

Umožnil to zákon

O sedmadvacet procent se může zvýšit nájemné v bytech s nejnižším regulovaným nájmem. Jde především o byty, kde nájemce platí méně než 20 korun za metr čtvereční měsíčně. Čím vyšší hladina nájemného je, tím menší zdražení je dovoleno. „Povýšíme tedy nájemné z necelých 20 korun za metr na 25 korun, přičemž maximální výše nájemného, kterou zákon umožňuje, je jednačtyřicet korun,“ pokračoval Hermann.

Vlastník bytu 2 + 1 o velikosti 65 metrů čtverečních platí nyní zhruba 1300 korun. Od nového roku bude hradit z každého metru přibližně o pět korun víc, takže měsíčně zaplatí asi 1625 korun. Ročně do kasy města pošle o 3900 korun více.

Například paní Božena bydlí v městském bytě o velikosti asi 30 metrů čtverečních, ale platí zde přes patnáct set korun. „Nevím proč, ale už když jsem se do bytu stěhovala, dostala jsem dvojnásobek nájemného. Jenže když už platím takové velké peníze, tak chci bydlet v pořádném, normálním velkém bytě a ne v takovém krcálku, jako mám dnes,“ zlobí se. Shání už dlouho jiný byt, chce se přestěhovat a podle toho, co zatím zjistila, prý může bydlet ve velkém bytě 3 + 1, které armáda předala městu Havlíčkův Brod za 4,5 tisíce korun se vším všudy.

Město vlastní zhruba 1400 městských bytů, více než 250 z nich jsou však byty zvláštního určení – v domech s pečovatelskou službou nebo ty, na něž město čerpalo státní dotaci. Všechny městské byty jsou první kategorie.