„Dominantou musí zůstat zámek. Proto nové budovy mají plochou střechu místo sedlové. A dostanou nenápadnou cihlově zabarvenou omítku,“ konstatoval Bohuslav Kubát, ředitel ústavu, který poskytuje domov šedesátce klientů.

V první budově budou pokoje po jednom, dvou a třech lůžkách, jen jediný čtyřlůžkový. Sídlit tu bude i rozsáhlý kuchyňský provoz. Na větší pokoje budou umísťováni hlavně takzvaní „ležáci“.

„K nim přidáme vždy aspoň jednoho šikovného klienta s lehčím postižením – ti méně šťastným kolegům vždy se vším nadšeně pomohou,“ vypráví ředitel.

Lesní domek

Druhá stavba za zámkem pojme servisní zázemí – garáž a dílny údržbářů. Nejzajímavější je dům na konci rozlehlé zámecké zahrady. Tady budou bydlet ti nejsamostatnější v chráněném bydlení. Počítá se s tím, že budou docházet na společné obědy a jinak se o sebe v běžných věcech postarají víceméně sami. V tomto třetím domě budou i nové prostory pro terapii a umělecká dílna.

Obnovou prochází samotný park, který byl dlouho zpustlý. Na to dal čtyři pětiny peněz Státní fond životního prostředí, o zbytek se podělil rozpočet ústavu s krajem Vysočina. Vedení ústavu by rádo prosadilo, aby zde byl obnoven rybník.

„Jsem rád, že se peníze podařilo sehnat. Velkou zásluhu na tom má Jan Kasal a také jihlavský radní Jiří Vondráček. Kraj vážně uvažoval o přestěhování ústavu úplně jinam. To by však nebylo šťastné, mentálně postižení lidé jsou velmi fixováni na místo, kde žijí,“ řekl bývalý ředitel ústavu Jan Tourek, za jehož působení se podařilo dotaci na proměnu ústavu po dlouhém období nejistoty získat.

Po dokončení budov v listopadu se rozběhne rozsáhlá akce „Kulový blesk“. Vše živé se přesune do nových prostor, aby mohl být zrekonstruován samotný zámek, jenž slouží sociální oblasti už od devatenáctého století. Tehdy tu Červený kříž provozoval lazaret.