Maličkosti někdy znamenají pro důstojnost pacienta hodně

„Na začátku byla dlouholetá zkušenost s reakcemi pacientů, kteří měli jít na operaci a cítili se trapně, že budou na operačním stole úplně nazí. Zvlášť citlivě to brali například pacienti s umělým vývodem,“ říká vrchní sestra chirurgie Marie Kafková.

Jak zdůrazňuje, pro mnohé pacienty je už samotná operace stresující, tak proč by při ní měli mít ještě pocit studu?

Na vyšetření v klidu „Například cološortky hojně využívají hlavně pacienti, kteří přicházejí do nemocnice na endoskopii (vnitřní vyšetření) střev. Zákrok se neprovádí v anestézii a není pro pacienta příjemný. Zdravotní sestra nemůže ovlivnit práci lékaře, ale může udělat hodně pro kvalitní ošetřovatelskou péči, aby se pacient cítil opravdu důstojně,“ vysvětluje vrchní sestra Kafková.

Stejně tak je velký zájem mezi pacientkami bez rozdílu věku o speciální kalhotky na jedno použití. Ty žena může mít na sobě i při operaci, samozřejmě, pokud se nejedná o výkon, při kterém by překážely.

Tyto speciální pomůcky nejsou jediný způsob, jak zdravotníci na chirurgickém oddělení a jednotce intenzivní péče zlepšují pacientům pobyt v rámci možností.

„Například chceme odbourat typickou nemocniční strohost, jak si ji někteří pamatují ještě z minulosti. Pokoje jsme nechali vymalovat veselými barvami, na postelích je pestré povlečení. Lůžka na jednotce intenzivní péče jsou od sebe oddělena závěsem, abychom zachovali intimní prostor pacienta a on se mohl cítit alespoň v rámci možností skoro jako doma,“ dodává vrchní Kafková.