Akce pod záštitou české mountainboardové asociace ATBA-CZ je největší svého druhu v Česku a vrcholí jí celá sezona. Letos se uskuteční v Silly Hill parku v Horní Krupé, a to v sobotu a v neděli 8. a 9. září.

Zájemci o velkolepou podívanou, kteří přijedou v sobotu, uvidí boardercross, což je disciplína, při které se pouští do zbrusu nové speciálně upravené tratě společně více jezdců a dochází tak k fyzickému kontaktu závodníků na trati. Na té nechybí klopené zatáčky a malé i větší skoky.

Vyhrává ten nejrychlejší. Následovat bude freestyle, při němž diváci uvidí předvádění těch nejnáročnějších skoků. V neděli se pak chystá slalom v maskách a exhibice landkiting (mountainboard nebo buggy s kitem - drakem poháněným větrem). Více na www.boneshaker.cz.

A co je to vlastně ten mountainboarding? Na to odpovídal Marek Vampola z české mountainboardové asociace.

Jak byste mountainboarding popsal laikovi?

Volný překlad slova mountainboarding znamená „horské prkénkaření“. Častěji ale užívám popis „snowboard na kolečkách“ nebo „větší skateboard“. Mountainboard se skládá z prkna podobného snowboardu, ale je podstatně kratší a doplněné o dvojici náprav s osmipalcovými pneumatikami. Připomíná tak větší skateboard s tím rozdílem, že je odpružený, což umožňuje snadné zatáčení. Pro větší schopnost kontroly je mountainboard opatřen dvojicí přezek sloužících jako vázání.

Kde tenhle sport vůbec vznikl?

Jako většina podobných sportů vznikl v Americe. Mountainboarding byla myšlenka dvou nedočkavých snowboardistů na sníh. Jmenovitě Jason Lee a Patrick McConnel si počátkem 90. let přimontovali větší kolečka k menšímu snowboardu a průkopníci mountainboardu byli na světě. Revoluční nápad se jim zalíbil, začali dokonce pod značkou MBS vyrábět první sériová prkna. K nám se tento sport dostal už někdy v roce 1997.

Kdy jste sám poprvé o mountainboardingu slyšel?

Někdy v letech 1998 nebo 1999 jsem v zahraniční televizi uviděl kratičké video mountainboardisty seskakujícího přírodní terasu. To byl pro mě první impuls se o tenhle sport začít zajímat. Sehnal jsem si prkno a pokusil se vypátrat nadšence i u nás v ČR.

Jak dlouhá je tradice mountainboardingu na Havlíčkobrodsku?

První mountainboard jsem si koupil v roce 1999 od frýdecko-místecké party lidí, kteří si říkali Biohazard Industries. A tak to asi všechno začalo. Prvopočátek byl hodně o objevování možností. Sjížděla se sjezdovka na Vysoké, přeskakovaly kořeny v parku, učil jsem se brzdit převážně pádem na zadek… Tenkrát mě ani nenapadlo se obléci do nějakých chráničů, takže jsem chodil domů věčně zedřenej. Chyběly informace, a tak jsem inspiraci hledal hlavně ve snowboardingu. Jednoho dne se náhodou, nebo možná osudově, na Vysoké objevili tenkrát cyklističtí nadšenci Vlasta Venc a Martin Zelingr, odhodili kola, skočili na mountainboard a narodil se Boneshaker team.

Jací lidé ho vyznávají a je to vůbec sport v pravém slova smyslu?

Zpočátku ho vyznávali hlavně snowboardisté. Dnes už si ale mountainboarding razí svou vlastní cestu a oblíbili si ho převážně mladší lidé hledající asi něco neokoukaného, i když myšlenka snowboardingu určitě zůstává.

A jestli je to sport? Jde o to, jak se na slovo sport díváte a co od něho očekáváte, ale můžu říci, že dnes už existuje vrcholový mountainboarding, který vyžaduje pravidla, trénink, peníze, určitou životosprávu, objíždění závodů a podobně. U nás dělají mountainboarding zatím převážně lidé, kteří chtějí sice pálit kalorie, ale hlavně být v přírodě s kamarády, užívat si volnost, bavit se ježděním a věci kolem moc neřešit. Mountainboarding je pro nás hlavně zábava.

Není nebezpečnější než snowboarding nebo skateboarding a nešel by označit jako adrenalinový sport?

To je těžká otázka. Těžko říct, je-li bezpečnější nebo ne. Jde o to, co si chcete mountainboardingem dokazovat a tak to funguje i ve snowboardingu nebo skateboardingu. Určitě se dá z mountainboardu ždímat adrenalin.

Existují na Havlíčkobrodsku instruktoři tohoto sportu?

Oficiální mountainboardová škola u nás zatím neexistuje, ale není problém si zajezdit pod naším dohledem, prkno si půjčit, vyzkoušet a optat se na rady do začátku. Vlastně i my si neustále mezi sebou vyměňujeme poznatky a rady. Společné ježdění je asi nejlepší cesta, jak se zdokonalovat.

Jaké vybavení člověk musí mít, kolik zhruba stojí a za jak dlouho je schopen se na prkýnko postavit a bez karambolu kopec sjet?

Vybavení je hodně důležitá věc. Podobně jako u většiny adrenalinových sportů se neobejdete bez helmy, chráničů kolen, loktů, rukou a zápěstí. Od věci nejsou ani speciální vyztužené trenky a páteřák. Kompletní výbava není sice levná záležitost, ale chrániče dnes využijete i v jiných sportech. Prkno se pohybuje ve stejné cenové relaci jako snowboardové. Záleží na kvalitě a typu. Úplný začátečník sjede kopec bez karambolu po několika jízdách. Stačí si jen najít mírný kopeček s kvalitním povrchem a snadným dojezdem, nejlépe do protikopce.

Program

Sobota – boardercross a freestyle: rozjezdy od 10 hod.; prezentace od 12 hod.; závod od 14 a 17 hod.

Neděle – slalom v maskách a exhibice landkiting: rozjezdy od 10 hod.; prezentace od 12 hod. závod od 13 hod.