Radní po důkladné kontrole rozhodnou, o které objekty mají zájem

„Stav kasáren byl před dvěma lety, kdy je opouštěla armáda, úplně jiný než dneska,“ vysvětluje starosta Tomáš Škaryd. Už dva roky jsou kasárny prázdné, hlídá je pouze bezpečnostní agentura.

Některé budovy si pronajaly od armády už předem soukromé osoby a využívají je k podnikání.

V areálu kasáren je 70 až 80 budov, z toho je asi 20 hospodářských objektů, dokonce nechybí hasičská zbrojnice.

Město Chotěboř vůbec nehodlá převzít kasárny kompletně se vším všudy. Před samotným závazným rozhodnutím si zástupci města areál pečlivě zkontrolují a vyloučí budovy, o které nemají zájem. Ty, které budou vyhovovat, chce radnice prodat nebo pronajmout.

Nechtějí břemeno

„Například už dneska víme, že některé objekty v lese jsou pro nás nepotřebné. Pozemky pod nimi patří Lesům České republiky, s ohledem na odlehlou polohu by se těžko pronajímaly, pro město by to znamenalo zbytečné břemeno. Zájem máme určitě o přední hospodářskou část, kde je například bývalý psinec. Tam bychom mohli zřídit například psí útulek,“ zdůrazňuje starosta.

V Brodě je situace jiná

Vojenské kasárny převzalo od armády například už město Havlíčkův Brod, ale tady je situace podle starosty Škaryda úplně jiná.

Brodské kasárny byly ve městě, zato Bílek je místní částí Chotěboře. Prázdné budovy nikdo dva roky neudržoval. Kolem areálu je sice plot, ale po několika větrných kalamitách ho poničily padlé stromy, díry v plotě nikdo neopravil.

„Nemáme sice signály o tom, že by se v kasárnách rabovalo, ale o stavu některých budov si neděláme iluze,“ dodává starosta.

Převod areálu na město ale bude muset ještě schválit zastupitelstvo na nejbližším jednání.