Světlá hledá úspory, během pěti měsíců se pokusí o optimalizaci

Ve středu 6. září se proto mimořádně sešli zastupitelé, aby rozhodli, co dál.

„Ze zprávy vyplývá, že technické služby vykazují nízkou efektivitu práce, která je způsobená především nedostatečným řízením a následnou kontrolou skutečně odvedené práce,“ vysvětlil místostarosta Jan Tourek.

Audit se vyplatí

Auditorská firma doporučila městu, aby přistoupilo k rychlému a efektivnímu řešení. „Po dobu pěti měsíců by organizaci řídil cizí odborník, který má zkušenosti s optimalizací technických služeb. Ten nastaví všechny procesy, zoptimalizuje provoz, vypíše výběrové řízení na ředitele a nového ředitele zapracuje do nastavených procesů,“ dodal Tourek.

Cena auditu byla 178 tisíc korun, za manažera měsíčně utratí město zhruba stejně. Optimalizace však v budoucnu přinese radnici mnohonásobně vyšší úspory.

Technické služby jsou příspěvkovou organizací radnice, do které jde ročně více než deset milionů korun. „Šlo nám o to zjistit, zda by nešlo ušetřit na provozu, aniž by se to odrazilo na kvalitě služeb. Chtěli jsme optimalizaci nákladů, nikoli propouštění,“ dodal místostarosta. Dnes v organizaci pracuje šestatřicet lidí. Z celkového počtu je sedm úředníků a místostarosta by byl rád, kdyby pracovalo co nejvíc lidí v terénu.

„Hledali jsme úspory v organizaci práce. Technické služby potřebujeme, ale musí fungovat efektivně,“ potvrdila slova kolegy starostka Lenka Arnotová.

Technické služby by podle ní měly být konkurenceschopné a v budoucnu pokusit vysoutěžit i zakázky v okolí. Výdělkem z nich by mohly šetřit městskou kasu Světlé.

Technické služby se starají o zimní údržbu, drobné opravy komunikací i městského majetku, čistotu, zeleň města a další. Kromě toho provozují skládku a sběrný dvůr.