A přesto. V sobotu v sále Staré radnice podepsali Jana Fischerová, starostka Havlíčkova Brodu, a Albert Pürgstaller, starosta jihotyrolského města oficiální partnerskou smlouvu. Obě města tak získala třetího partnera. Havlíčkův Brod již spolupracuje se slovenskou Spišskou Novou Vsí a nizozemským Brielle. I jejich zástupci se podpisu zúčastnili.

„Doufám, že lidé z Havlíčkova Brodu budou do Brixenu stále častěji jezdit. Za Brixen mohu slíbit, že jeho obyvatelé se k vám budou rádi vracet,“ řekl první muž jihotyrolského městečka.

Na deštivou Vysočinu přivezli nejen říznou brixenskou Občanskou kapelu o téměř třiceti lidech, ale i výsledky své práce – například šťavnatá jihotyrolská jablka, která rozdávali na náměstí.

„Obě města mají mnoho společného. Například bohatou historii sahající až do středověku, zhruba stejný počet obyvatel, protékají jimi dvě řeky, a přesto největším pojítkem je osoba Karla Havlíčka,“ řekl v úvodu ceremoniálu moderátor Milan Pilař.

Při slavnosti zněla sálem radnice nejen čeština a němčina, ale také italština, protože i ona je v Brixenu úředním jazykem. Starosta Brixenu galantně i část proslovu přeložil do angličtiny, aby mu rozuměla i starostka nizozemského města Brielle.

Delegace přijela už v pátek a nezapomněla navštívit i Havlíčkovo rodiště.

„Měla jsem z jejich návštěvy pěkný pocit. Prohlédli si městys, rodný domek Havlíčka i kostelík. Myslím, že bylo správné, že do Borové přijeli, protože kdyby se tu Havlíček nenarodil, nebylo by ani přátelství mezi Brixenem a Havlíčkovým Brodem,“ zdůraznila Jaroslava Hájková, průvodkyně v rodném Havlíčkově domku.