Chotěboř zapůjčení městských policistů nezamýšlí podpořit

„Ždírec není město s vysokou kriminalitou. Ale také u nás se množí rušení veřejného pořádku a výtržnosti. Přitom to nejsou záležitosti, které by měla řešit Policie ČR,“ povzdychl si místostarosta Jiří Pavlíček.

V jiných městech zasahují v takových případech městští strážníci, ale ti Ždírci chybí. „Městskou policii bych ve Ždírci vítala. Situace ve městě, co do výše kriminality, zatím špatná není. Přihodit se ale může ledacos,“ myslí si například Zdeňka Lédlová ze Ždírce.

Méně státních, více městských

Podle místostarosty Pavlíčka se potřeba městských strážníků zřejmě zvýší s plánovanou reformou ministerstva vnitra. Ta chce omezit v celé republice počet malých služeben Policie ČR.

„U nás by měla zaniknout služebna v Přibyslavi a Golčově Jeníkově. Služebna v Chotěboři má zůstat, ale policisté dostanou na starost tak velký rajon, že na drobnosti nebudou mít čas,“ obává se místostarosta.

Na strážce pořádku nemají

Aby měl Ždírec vlastní městskou policii, na to podle místostarosty není dost finančních prostředků. Na zajištění služeb by bylo třeba nejméně čtyř strážníků.

Město by jim muselo dávat mzdu, koupit uniformy, vybavení i techniku. Proto se Ždírec rozhodl požádat o pomoc sousední Chotěboř, ale neuspěl.

„Byli jsme ochotni s Chotěboří uzavřít veřejnoprávní smlouvu a za služby strážníků platit,“ připomněl místostarosta Pavlíček.

„Nebyli bychom proti, sloužit v Chotěboři i ve Ždírci. Jenže to by znamenalo zvýšit počet strážníků ještě o jednoho, abychom mohli plnit svoje povinnosti, jak je třeba,“ vyjádřil se ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Jenže zastupitelé Chotěboře se postavili proti a žádost Ždírce zamítli.

„Zastupitelé se obávali, že kdyby strážníci sloužili ještě ve Ždírci, neplnili by možná svoje povinnosti v Chotěboři na sto procent. Přitom městskou policii zřídila Chotěboř pro svoje potřeby. Na její činnost dává město z rozpočtu přes čtyři miliony korun ročně,“ upřesnil rozhodnutí zastupitelů starosta Tomáš Škaryd.

Ledeč našla pomoc ve Světlé

Ve stejné situaci jako Chotěboř byla i Ledeč nad Sázavou. Teď je ale všechno jinak. Vstříc jí vyšla sousední Světlá nad Sázavou. Uzavřely spolu veřejnoprávní smlouvu na „pronájem“ policistů. Tři světelští městští strážníci změní do konce roku zhruba třikrát působiště. Na několik hodin zajedou do Ledče, aby si posvítili na neukázněné řidiče.