Kurzy pomáhají stmelit kolektiv, přijely se na ně podívat i učitelky ze Slovenska

Jeden z nich končí v úterý 11. září v Mariadole u Světlé nad Sázavou, kde se postupně vystřídaly tři první ročníky havlíčkobrodské Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně.

„Adaptační kurz by měl být prvopočátek utvoření kolektivu. Přijíždí sem mladí, kteří se neznají, a odjíždí s tím, že znají svá jména a něco o sobě vzájemně vědí,“ vysvětlila učitelka Jana Pilařová, která je zároveň metodičkou prevence sociálně patologických jevů. Příležitost poznat své studenty z jiné stránky než ve školních lavicích má i třídní učitel.

Slovenky hledají inspiraci

Stavební průmyslovka pořádá adaptační kurzy už čtvrtým rokem a na dnešních čtvrťácích je vidět, že se osvědčily. „Kolektiv se snaží krizové momenty řešit společně, vytěsňuje rušivé momenty a neudrží se v něm lidé, kteří mají kázeňské potíže,“ řekla Pilařová.

Na pobyty studentů mimo školu se přijely podívat i tři učitelky ze slovenské Spišské Nové Vsi. Vyslala je tamní Stredná poľnohospodárska škola a Obchodná akadémia.

„Na Slovensku na podobné kurzy nemají žádné grantové programy. Chtějí vyprovokovat jejich vznik,“ přiblížila Pilařová s tím, že slovenští studenti mají větší sociální potíže, s nimiž by jim mohly podobné aktivity pomoci. Studenti brodské průmyslovky si totiž hradí pouze stravu a ubytování, lektorské aktivity mají hrazené z grantů.

„Aby měly kurzy smysl, je třeba mít perfektně vymyšlenou náplň. Bezvadné je, že se děti sblíží s třídní učitelkou. Když přestupují z prvního stupně na druhý, může jejich bývalá učitelka upozornit na žáky, kteří mají třeba potíže s agresivitou,“ vysvětlila Hana Hažmuková, metodička prevence a výchovná poradkyně na jihlavské Základní škole Otokara Březiny.

Dva dny jsou však podle ní velmi málo. Tak tak stačí na začlenění nových žáků.

„Další aktivity se snažíme dělat na horách. Jde například o jakési hry, které napoví, co se děje v kolektivu, ale je to práce až do deváté třídy. Navíc se situace stále mění. Šesťáci mohou být bezproblémoví, během dalších dvou let začnou dospívat a někdy se nestačíme divit. Adaptační kurzy nejsou samospasitelné,“ dodala Hažmuková.