Místní mládež si na informačních cedulích vybíjí svou sílu
„Stojany na stezce jsou poškozeny. Nemůžeme se ubránit vandalismu. Celou stezku jsem procházel asi tak třikrát. Zejména proto, abych kontroloval míru jejího poškození. Jednou jsem dokonce čistil informační cedule popsané fixem,“ popisuje svou zkušenost Omes.
Místním lidem jednání mládeže také vadí. Někteří by si cestu rádi prošli, ale poničené cedule je nelákají. „Je to nechutné. Je potřeba s tím něco dělat. Vždyť je to tady pro nás. Nechápu konání některých mladých lidí,“ kroutí hlavou obyvatelka Přibyslavi.
Hlavním iniciátorem projektu byla Základní škola Přibyslav, konkrétně učitelka Marie Zichová. Kromě školy se na financování podílelo město Přibyslav a místní firmy.
Prozatím nejsou finance
Délka stezky je zhruba 2,5 kilometru a čítá dvanáct cedulí s informacemi nejen o památkách, ale i o přírodních zajímavostech.
„Podrázského stezka začíná u budovy nádraží, pokračuje centrem města až k jeho okraji směrem k Dolní Jablonné,“ uvádí místostarosta Omes.
V budoucnu by se cesta měla prodloužit až na délku deseti kilometrů. K dispozici však ještě nejsou potřebné finance k dokončení. „Zatím je to spíše ve fázi vize a vymýšlí se, co by dále mělo být popsáno a zachyceno,“ uvažuje místostarosta.
Podle pracovnice informačního centra v Přibyslavi zatím příliš lidí o stezce neví. „Například informační materiál jsme dostali teprve nedávno,“ uvádí. S jejími slovy souhlasí i Michael Omes.
„Brožura a digitální prezentace ještě nejsou dobře graficky zvládnuté, ale myslím si, že se to dá napravit.“
Pracovnice informačního centra dodává, že ač ještě informační centrum nemá s Podrázského stezkou přílišné zkušenosti, přibyslavský dorost už ano.
„Místní mládež si na cedulích často vybíjí svou sílu,“ řekla Anna Šauerová.