Zdravotníci v regionu protestovali, někteří však i prací, chyběla jim jednota

„Opravdu jednota chybí, nedomluvili jsme se, tak protestuji prací,“ povzdechla si lékařka Věra Ryvolová. Ona svoji ordinaci nezavřela, na dveře pouze vyvěsila leták, v němž vyjádřila stávkujícím kolegům podporu. I přesto pacienti do její ordinace od rána volali a ujišťovali se, že mohou na ošetření přijít.

close zoom_in

Nadýchnout, nedýchat. Někteří praktičtí lékaři svoje ordinace nezavřeli a rozhodli se stávkovat prací. „Chybí nám jednota, nedomluvili jsme se, proto jsem se rozhodla celý den ordinovat,“ vysvětlila dětská lékařka Věra Ryvolová z Havlíčkova Brodu.
Deník/Jan Typlt

Ordinaci zavřel lékař Alexander Varjassy, pacienty ale informoval, který praktický lékař je v nutných případech ošetří. Na plné obrátky se ale ordinovalo v ordinaci dětské lékařky Věry Bambasové.

Důvod, proč praktičtí lékaři protestují, je nesouhlas s výší úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dostávají v průměru měsíčně 36 korun na každého registrovaného pacienta, pojišťovna nabízí zvýšení částky na 38 korun, ale lékaři požadují částku vyšší.

Rozhodnutí by mělo padnout koncem týdne. „Pokud jsou lékaři nespokojení, mají právo protestovat, ale brzy má dojít mezi lékaři a pojišťovnou k jednání,“ krčí rameny Petr Cyrus z pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Havlíčkově Brodě.

Co si o stávce praktiků myslí pacienti? Někteří vůbec nechápou, oč lékařům jde a jsou spíš rozpačití. „Jestli mají důvod, proč ne, ale upřímně řečeno, nevím, jestli zrovna praktici jsou na tom tak zle. Myslím si, že v nemocnici je to horší. Málokterá má peníze,“ míní studentka Věra Holoubková. „Přidal bych jim o 50 procent víc. Ať se mají dobře. Kdo má hodně, chce vždy víc,“ říká ironicky důchodce pan Alois.

Situace ve zdravotnictví je obecně neutěšená a pokud by na to přišlo, museli by zřejmě stávkovat všichni. Alespoň to vyplynulo z konstatování zdravotníků pracujících v jiných oborech.

„Ani nám se nelíbí výše úhrad od pojišťoven. Kdyby pacienti tušili, kolik nám pojišťovny platí za operace, asi by se divili,“ konstatoval primář havlíčkobrodské chirurgie Jiří Drápela.

Nemluvě o hodnocení práce zdravotníků u záchranné služby. „Kdo by nechtěl za náročnou práci víc peněz? Ovšem je třeba vzít v potaz ekonomickou situaci státu a z toho vyplývající situaci příslušné organizace. Snad se to postupem času zlepší,“ vyjádřil svůj názor lékař Jaroslav Havlík ze zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.