Naději lidem se srdečními onemocněními přineslo otevření Kardiocentra Vysočina CZ.

Specializované centrum umožní nejen zakročit u akutních případů infarktu myokardu, ale nabídne celou škálu preventivních vyšetření a nezbytných zásahů na srdci či přímo v cévách. Naprostým převratem je možnost provádět zákroky na tepnách, aniž by došlo k otevření hrudníku.

„S pomocí těchto přístrojů nám stačí miniaturní vpich do tepny v třísle a po napuštění kontrastní látky vidíme sebemenší zúžení tepny kdekoli v těle, aniž bychom ho otevřeli,“ popsal vedoucí lékař kardiocentra Ivan Horňáček. „Ucpané místo dokážeme zprůchodnit při plném vědomí pacienta během půl hodiny,“ pochválil lékař.

Lékaři i technika na špičkové úrovni

Nejmodernější přístroje a specializovaní lékaři z Brna a Českých Budějovic stihli ještě před slavnostním zahájením ošetřit první tři pacienty a přístroje si náležitě vyzkoušet.

„Vše funguje přesně tak, jak má,“ popsal kardiolog Ladislav Pešl. „Nejpozději do poloviny října by mělo centrum fungovat naplno,“ přislíbil.

Pracoviště, jehož výbava stála více než padesát milionů korun, se může hrdě řadit mezi pět nejlépe vybavených v republice. „To, že Vysočina musela na kardiocentrum tak dlouho čekat, jí na konec jednu výhodu přece jen přineslo,“ míní Ladislav Pešl. „Díky nákupu nejmodernější techniky se řadí mezi nejdokonaleji vybavená pracoviště a jen tak nezastará,“ pochválil.

O důležitosti pracoviště vypovídá fakt, že srdeční příhoda potká na Vysočině až 1600 lidí ročně a je najčastější příčinou předčasného úmrtí vůbec. V loňském roce muselo být do okolních okresů rozvezeno přes 300 akutních případů. Ne všechny se podařilo zachránit. Kardiocentrum by mělo počet smutných konců snížit.