Univerzita volného času a Akademie třetího věku mají u lidí stále velký úspěch

Univerzita volného času byla znovu otevřena před půl rokem. Nyní hlásí: v některých oborech máme plno. „Nejvíce posluchačů je v Dějinách umění, z nepočítačových oborů je oblíbená také psychologie. Samozřejmě kurz počítačové gramotnosti, která je trendem poslední doby, je plně obsazená,“ říká vedoucí projektu Marcela Josková.

Podle jejích slov však zájem o projekt knihovníky nepřekvapil. Z půlky už bylo zaplněno z předchozího semestru, lidé se pak hlásili i během prázdnin. „Trochu jsme se báli, že nás zájemci při zápisu smetou,“ směje se Marcela Josková. „Projekt je pro nás ziskový. V počítačových oborech jsou třeba skupinky po osmi lidech, tam je to ztrátové, ale na Dějinách umění se nám to vrací,“ vysvětluje princip fungování Josková.

Ještě mají šanci

Dalším projektem, který měl zápis souběžně s Univerzitou, byla Akademie třetího věku v režii obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina.

„Kurzy počítačů, fyzioterapie a historie jsou plné. Otevře se i literatura a orientální tance. Dva obory se nám však nepodařilo naplnit tak, abychom je mohli otevřít,“ říká Milan Pilař, místopředseda neziskovky. Zájemci se proto mohou v Centru Vysočina stále hlásit.

Podle Pilaře je menší zájem o některé obory dán tím, že se zaměření začalo křížit s Univerzitou. Proto se skladba nabídky v příštích semestrech změní.

„Musíme víc cílit na seniory, ideální jsou jako farmakoterapie nebo homeopatie. Samozřejmostí jsou pak pohybové aktivity, které otevřeme znovu všechny,“ dodal Pilař. Nová nabídka předmětů pro oba projekty bude známá v prosinci, zápisy pak proběhnou v únoru.