O něco více se na Vysočině vybralo i vysloužilých elektrických zařízení. Rezervy jsou ještě u papíru, který často končí v kamnech. Zlepšit by se měl také výběr bílého skla. Tento odpad se donedávna třídil jen ve dvou z pěti okresů, řekla dnes novinářům Jana Krčmářová ze společnosti Eko-kom.

"Kraj Vysočina dělá velké pokroky," uvedla Krčmářová. V roce 2006 se objem vybraného odpadu včetně kovů v přepočtu na hlavu zvýšil o šest kilogramů na 40,41 kilogramu. Každý obyvatel kraje ale ročně v průměru vyprodukuje přes 250 kilogramů odpadků, drtivá část tedy stále končí na skládkách.

V obcích kraje je rozmístěno skoro 11.000 kontejnerů na tříděný odpad. Nejlépe tento systém funguje na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Nejméně odpadu zatím do kontejnerů nosí lidé na Třebíčsku, kde se třídění začalo zavádět později.

V kraji nyní vrcholí informační kampaň na podporu třídění. Je zaměřena hlavně na města, v nichž se třídí nejméně, ale i na školáky, její součástí jsou zábavné akce na náměstích a soutěž obcí. Kampaň se na Vysočině koná třetím rokem, letos stojí 1,8 milionu korun. Větší část nákladů platí obalová společnost Eko-kom. Letos poprvé se podílí také firma Asekol, která je zaměřena na zpětný odběr elektrozařízení.

Asekol je jedním ze systémů, který se stará o sběr elektroodpadu podle pravidel platných od roku 2005. Podle nich jsou povinni postarat se o odběr starých spotřebičů jejich výrobci a dovozci. Částka na likvidaci je započítána v prodejní ceně.

Firmy založily několik společností, které se starají o svoz a zpracování starých přístrojů. Asekol působí v oblasti výpočetní, telekomunikační, kancelářské či spotřební elektroniky. Na Vysočině je činný od poloviny minulého roku, smlouvy zatím uzavřel s 245 obcemi.

Za tento rok každý obyvatel kraje odevzdal v průměru 0,75 kilogramu odpadu, zatímco v republice to bylo 0,56 kilogramu. Na Vysočině bylo k recyklaci odevzdáno například 30.161 televizorů a počítačových monitorů. V popelnicích ale často končí drobné spotřebiče, třeba kulmy či elektrické kartáčky na zuby.