Peníze za objednané zubní protézy nemá lidem kdo vrátit, majetek bude předmětem dědického konání
Stomatologů je málo, proto každá zavřená ordinace znamená problém. Situace v případě lékaře T. je ještě komplikovanější a smutnější. Zemřel nečekaně, proto nemohl záležitosti chodu ordinace vypořádat.
„Mnoha pacientům nastanou problémy. Ordinace je zavřená a je předmětem dlouhého dědického řízení. Mně v ordinaci zůstala zdravotní karta a rentgenové snímky. Jiní pacienti tam mají utopené peníze za zubní protézy, na které budou čekat,“ stěžuje si Deníku jeden z pacientů, Ivo Havlík z Přibyslavi.
„Do dědického řízení nemůžeme zasahovat,“ reaguje na stížnost předseda oblastní stomatologické komory Luboš Jirgl. „Je nutné vyhledat zubního lékaře, který registruje nové pacienty, případné pohledávky řešit standardní právní cestou,“ radí předseda komory pacientům, jak postupovat.
Tím se ale většina pacientů zesnulého lékaře ocitá před problémem, který se dá nazvat kolosálním. Většina zubařů v regionu má kartotéky plné a nové pacienty nebere. „Nastanou problémy. Dneska mívá stomatolog v evidenci až dva tisíce pacientů a příliv dalších sotva zvládne,“ potvrzuje smutnou skutečnost zubní lékař Milan Hanusek ze Štoků.
„Copak to není česká stomatologická komora schopna vyřešit? Opravdu si bude muset každý pomoct sám?“, diví se Havlík. „Stomatologickou komoru nelze zaměňovat s totalitními organizacemi typu Okresního ústavu národního zdraví, proto nemůže direktivně určovat, kdo pacienty po zesnulém lékaři převezme,“ oponuje předseda Jirgl.
Podle jeho kolegy Hanuska není zubařům vůbec lhostejné, že je jich málo a pacienti strádají. „Pacienti bohužel doplácejí na špatnou politiku státu, který šetří a nechává vystudovat jen omezený počet lékařů, přitom náročnost stomatologické péče stoupá. Komora se tím problémem zabývá už deset let a bude hůř. Stomatologů čím dál víc ubývá, noví nejsou,“ konstatoval Hanusek.