Jak vyplynulo z ankety ČTK, nedostatek bude jablek i švestek, lépe na tom pěstitelé budou asi jen u hrušek. Kvůli nízké sklizni podstatně stouply výkupní ceny. Za kilogram padaných jablek se platí i 3,50 koruny, zatímco v předchozích letech se cena pohybovala kolem jedné koruny.
Kvůli letošnímu průběhu počasí dozrává ovoce asi o dva týdny dříve, než na Vysočině bývá obvyklé. Situace na zahrádkách v kraji se liší podle toho, jak kde pršelo a jak silné byly jarní mrazíky.
"Je to bídné. Bylo sucho, teď zase hodně padají jablka," popsal situaci Ladislav Hladík, zástupce Českého zahrádkářského svazu na Havlíčkobrodsku. Jablka jsou drobná, často poškozená od vos nebo od krup. Švestek, kterých se loni v kraji urodilo nezvykle mnoho, je letos asi třetina. "Někdo je má, někdo nemá nic," podotkl Hladík. Na zahrádkách se dařilo rajčatům a bramborám.
Malou úrodu švestek a jablek mají i zahrádkáři, které ČTK oslovila na Pelhřimovsku a Třebíčsku.
Výkupy za kilogram jablek nabízejí od 2,50 Kč po 3,50 Kč, přesto v nich zatím mnoho ovoce neskončilo. "Rádi bychom vykupovali, ale není co," řekl Josef Svoboda z podniku Zemko v Moravských Budějovicích. V minulém roce Zemko vykoupilo hodně jablek i švestek, nyní výkupny mimo podnik ani neotvíralo. Firma zásobuje domácí zpracovatele, menší množství ovoce dává na vývoz.
Dobré vyhlídky nemají ani pěstitelské pálenice. "Poslední sezona byla mimořádně dlouhá díky velké úrodě švestek, teď to bude podstatně horší rok," odhaduje Jiří Smejkal z pálenice U Jiřího ve Stonařově na Jihlavsku. Zahrádkáři zatím vozili kvas z třešní, nyní dodávají hrušky, blumy či letní jablka.
"Hrušky převládají. Letos by to měl být hruškový rok, ale bude podstatně slabší, než se čekalo," dodal Smejkal. Konkurence výkupů se moc nebojí. Podle jeho zkušenosti kdo je zvyklý na pálenku, raději nějakou tu korunu oželí a s ovocem opět zamíří do pálenice.