Vyplývá to z dat vystavených na novém krajském portálu analytických služeb veřejnosti. Finanční plán výnosů a nákladů těchto příspěvkových organizací kraje byl pro letošní rok schválen jako nevyrovnaný s celkovou ztrátou přes 82 milionů korun. Podle ředitelů se plánovanou ztrátu možná podaří snížit, rezervy v hospodaření se už ale hledají těžko.
Počet zaměstnanců pěti nemocnic se od roku 2002, kdy kraj převzal jejich zřizovatelskou funkci, snížil o 220. Služby pacientům v nich poskytuje na 4534 lidí. O 240 ubylo provozních pracovníků a úředníků. Je to třeba tím, že úklid či praní prádla teď nemocnicím zabezpečují cizí firmy. Na druhou stranu lékařů přibylo o 38, slouží jich v nich nyní přes 600, o 72 vzrostl počet zdravotnického personálu.
Snížil se počet lůžek, jichž ubylo přes 90; k dispozici jich je v krajských nemocnicích celkem 2977. Skladba oddělení a z toho vyplývající počet lůžek je v jednotlivých zařízeních ale různorodá. Pouze v jihlavské a havlíčkobrodské jsou třeba lůžka na radioterapeutických odděleních, jen tři z pěti nemocnic mají postele na rehabilitačních odděleních. V rámci reorganizace se zvýšil celkový počet lůžek následné péče o 114 na 373.
Lůžka byla loni využita ze 75,4 procenta, což proti roku 2004 představuje pokles o čtyři procenta. Z toho vyplývá, že doba léčby se ve všech zařízeních zkrátila. Průměrná se pohybuje od týdne do 8,5 dne. Nejkratší dobu na vyléčení pacientů mají v Havlíčkově Brodě, nejdéle se jim věnují v Třebíči.