„Začátek podzimu je nejvhodnější čas, kdy se mohou pacienti nechat očkovat. Jakmile epidemie začne, je pozdě,“ varují zdravotníci.

Již první malí pacienti, kteří mají zájem o očkování, navštívili s rodiči ordinaci praktické lékařky Věry Ryvolové v Havlíčkově Brodě. „S očkováním máme dobré zkušenosti, zájemců je každý rok dost. Loni dokonce vakcíny nestačily počtu zájemců, ale letos to vypadá, že očkovací látky bude dostatek,“ informuje lékařka.

Zájemci ale musejí počítat s tím, že očkování proti chřipce není zadarmo. Podle praktické lékařky stojí jedna dávka v průměru 200 korun, způsob očkování se určuje podle věku dítěte a po dohodě s rodiči.

Zatím jeden pacient se zájmem o očkování navštívil ordinaci praktického lékaře Františka Dudka v Ledči nad Sázavou. Podle zkušeností ledečských zdravotníků se mezi dospělými zájem o protichřipkovou prevenci nijak výrazně nemění.

Někteří pacienti, jako například Zdeněk Havlíček z Chotěbořska, se nemoci brání spíš přirozenou cestou. „Otužuji se, jím vitamíny. Jak jsem slyšel, očkování pomůže pouze proti klasické chřipce, ale na různá nachlazení nezabírá,“ zdůrazňuje pacient. Ne všichni pacienti však mají stejný názor jako Havlíček a očkovat se proti chřipce chtějí. Loni byl například tak velký zájem o vakcínu, že lékárny musely zájemce odmítat.

„Letos by mělo být ale podle našich informací snad vakcíny dost,“ doufají v lékárně U Karla. „Vakcíny máme dost, velkosklady jsou zásobeny,“ potvrdil Tomáš Tecl z přibyslavské lékárny s tím, že už chodí první pacienti, kteří se chtějí nechat proti chřipce očkovat.