Jak se ukazuje, je činnost dozorčí akciové společnosti této nemocnice spíš symbolická…
Dozorčí rada by se měla scházet jednou za tři měsíce. Zatím se tak nestalo. Poprvé se sešla při svém založení, následně za rok a čtvrt už v novém složení.
Pak je však určitě zajímavé, jak tato akciová společnost vlastně hospodaří.
Jednou za rok má být projednána a schválena zpráva o hospodaření akciové společnosti dozorčí radou a poslána na rejstříkový soud. Žádnou zprávu za rok 2005 jsem neviděl, přitom je odeslána.
Když takto pracuje dozorčí rada akciovky, co pak dělá valná hromada?
Valnou hromadu akciové společnosti havlíčkobrodské nemocnice tvoří rada kraje. Měla by se scházet jednou do roka, pravda je, že se sešla, ale hlavním důvodem bylo projednání heparinové kauzy Petra Zelenky (ošetřovatele, který má mít na svědomí životy téměř desítky pacientů na oddělení ARO. Těm měl záměrně podávat lék na ředění krve a přivodit tak jejich smrt, pozn. aut.).
To se však někomu může jevit jako laxní přístup…
Snad je to proto, že kraj Vysočina nehodlá v nejbližší době činnost akciovky naplno rozjet. Akciová společnost havlíčkobrodské nemocnice byla založena dokonce už 30. listopadu 2005. Zatím žádnou činnost nevyvíjí a podle mého názoru je to jedině dobře. Proměnit nemocnice, původně příspěvkové organizace, na Vysočině v akciové společnosti je nešťastný krok.
Jak by to tedy podle vás mělo dál pokračovat?
Nemocnice by měly zůstat i nadále příspěvkové organizace kraje Vysočina, protože jinak budou problémy s financováním. Kraj nemůže nemocnice dotovat, protože by to bylo v rozporu se zákonem o veřejné podpoře podnikatelských subjektů. Jiné je to v Praze, kde je nemocnic několik. Když se některá stane akciovkou, pacient si může vybrat jinou.
Takovou možnost ale třeba pacienti z Havlíčkobrodska nemají.
Na Vysočině takové kroky, jako rozjezd akciovek,mohou vést k omezení zdravotní péče a rušení některých oddělení. Tam, kde byly akciovky založeny, hlavně v nemocnicích ve středních Čechách, se ukazuje, že hlavní důvod byl prodej některých z nich.
akciová společnost
Základní kapitál: 9 600 000 korun Jediný akcionář je kraj Vysočina, jehož nepeněžitý vklad je 12 126 063 korun, jedná se o věci movité v podobě zdravot- nické techniky.
Původní dozorčí rada: Jan Štefáček, Přibyslav, Libor Joukl, Přibyslav, Oldřich Rambousek Puklice, Dana Buřičová, Pelhřimov, Markéta Hejkalová, Havlíčkův Brod, Jaroslav Poborský, Ledeč nad Sázavou
Nové složení: Jiří Holešák, Havlíčkův Brod, předseda, Libor Joukl, Přibyslav, Jaroslav Poborský, Ledeč nad Sázavou, Libor Honzárek, Havlíčkův Brod, Dana Buřičová, Pelhřimov, Petr Dvořák, za kraj Vysočina