Představovat v Přibyslavi Evu Bechyňovou je jako nosit sovy do Athén

V pořadí již čtyřiadvacátá divadelní přehlídka ochotnických souborů v Přibyslavi začala slavnostně, předáním významného ocenění, zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla profesorce hudby Evě Bechyňové.

„Samozřejmě že mám z ocenění radost, ale ani netušíte, jakou mám strašnou trému,“ svěřila se oslavenkyně, která bez problémů dokázala na divadelních prknech dirigovat celý herecký soubor. Eva Bechyňová pochází ze staré přibyslavské rodiny, kde se to slavnými jmény jen hemží.

„Divadlo a hudba, to byly moje lásky od dětství. Režírovat jsem začala společně s Annou Šauerovou. Jí jsem pak režisérskou taktovku ochotně předala, protože jsem zjistila, že režisérsky cítíme obě stejně,“ vzpomíná Bechyňová.

Při zkouškách s divadlem využívala svých muzikantských schopností a vychovala zajímavý herecký soubor, který se nebál na jevišti vyzpěvovat od začátku do konce představení.

„Na odznak Josefa Kajetána Tyla může svoje kandidáty navrhnout kterýkoliv soubor. Ale odznak nakonec dostane jen několik málo jednotlivců,“ prozradila Naďa Gregarová z Volného sdružení východočeských divadelníků. Letos to jsou pouze čtyři lidé z celé republiky.

S dojetím a láskou

Na profesorku Evu Bechyňovou mnoho jejích žáků vzpomíná ještě dnes s dojetím a láskou. Jedním z nich je Karel Hromádka z Hlinska, který dnes vystupuje v zahraničí s kabaretem La Mirage a také účinkuje v kooprodukčních, hlavně německých filmech.

„U profesorky Evy Bechyňové jsem se učil počátkem devadesátých let. Byla to ona, která ve mně naplno rozvinula lásku k divadlu a hudbě. Byla vynikající pedagog. Hodně mě naučila a z těch základů jsem čerpal, i když jsem odešel studovat Ježkovu konzervatoř do Prahy,“ vzpomíná bývalý žák.

V rámci přibyslavské přehlídky, které všichni účinkující ze srdce přejí herecké zlom vaz, se letos v kulturním domě představí téměř desítka souborů z Vysočiny, z toho Přibyslav bude zastoupena hned třikrát.