Bývalé kasárny jsou v havarijním stavu, vodu zastavili, kanalizace nefunguje

Proto si chotěbořská radnice bude hodně rozmýšlet, jestli areál do své péče nakonec převezme, ač to původně měla v úmyslu.

„Především sklady v okolních lesích jsou pro město nepoužitelné a nepotřebné. Zájem bychom měli o hospodářské budovy, kanceláře a dílny v přední části areálu, ale tam jsou v havarijním stavu rozvody vody i kanalizace. Dodávka vody byla například již úplně zastavena,“ informoval o výsledcích kontroly těsně po prohlídce starosta Tomáš Škaryd.

Neúnosná finanční zátěž

Kasárny v Bílku jsou opuštěné již více než rok a čas se na nich notně podepsal.

„Město musí nejdřív zvážit, jestli se mu převod kasáren vůbec vyplatí. Například rozvody vody by musel obnovit nový vlastník areálu, tedy město Chotěboř, stejné je to s kanalizací. Navíc všechno komplikují současné vlastnické vztahy,“ povzdychl si starosta.

Půda v areálu totiž nepatří armádě, ale Lesům České republiky. S těmi se musí radnice nejdřív dohodnout, než se pustí do jakýchkoliv oprav, aby později nedošlo k nějakým nesrovnalostem.

„Stejně tak bude muset radnice pečlivě zvážit a propočítat i finanční rovinu převodu, jestli se vlastnictví kasáren pro Chotěboř nezmění v neúnosnou finanční zátěž,“ uvažuje Škaryd.

Proto radnice zatím podle jeho slov vůbec neuvažuje o tom, že by na nejbližší schůzi zastupitelstva zařadila převod kasáren v Bílku do jednacího programu.

V areálu bývalých kasáren je asi 80 objektů, z toho je několik desítek skladů, dvacet hospodářských staveb, hasičská zbrojnice a bývalý psinec. Převod bývalého vojenského majetku na město se na Havlíčkobrodsku neuskutečnil poprvé, nedávno takový krok učinil Havlíčkův Brod. To je však podle starosty Škaryda odlišná situace. Kasárny stály ve městě a byly v úplně jiném stavu než Bílek.