Do dvou let chystá radnice zpřístupnění alespoň té nejvýznamnější z nich

Jeskyně už byla zhruba před sedmdesáti roky na pár let otevřená, než se trvale zavřela těžkými kovovými vraty.

„Už jsme se spojili s odborníky, například s Českou speleologickou společností, zplnomocnili jsme k jednání pracovníka životního prostředí a byli tu už i krajští úředníci,“ vypočítal rozběhnuté práce starosta Stanislav Vrba. Projekt podle něj stojí na začátku dlouhé štafety, která obnáší jednání s řadou institucí, shánění mnoha povolení a vyjádření, než vůbec bude moci první návštěvník do tajemného podzemního světa vstoupit.

Vrba by byl nejraději, kdyby se jeskyně otevřela už příští rok. Jenže po měsících papírování přijdou na řadu ještě bezpečnostní opatření, nasvícení jeskyně nebo instalace dvojitých dveří, aby se klima prostoru neměnilo.

„Jsme na začátku, těžko můžu odhadovat, kolik bude otevření sanaci jeskyně stát,“ dodal Vrba. První krok k otevření byl učiněn při skalních masivů ve městě. Do jeskyně byly instalovány přístroje kontrolující stabilitu skal. Údaje z nich budou v žádosti o zpřístupnění také potřebné.

Objevena náhodou

Jeskyně pod Šeptouchovem byla náhodou objevena ve dvacátých letech minulého století při kopání základů pro chlívek u domu pod skalami. Z jezírka uvnitř, velkého asi dvakrát šest metrů, se pak brala pitná voda, než byla postavena nádrž Želivka. Hlavní chodba se svažuje a po třiceti metrech končí v jezírku.

Původně se jeskyně pyšnila krápníkovou výzdobou. „Ta však vzala za své příchodem prvních objevitelů. Lidé krápníky utrhali a rozkradli. Zbyly tam jen menší útvary na stěnách,“ přiblížil již dříve místní historik František Pleva.

Tato jeskyně není v Ledči jedinou. Druhá, vápencová, se nachází na Hůrce, ale vchod do ní je zasypán. Jeskyni pod parčíkem u hlavního vchodu do hradu se říká Zámecká zahrada. Další vápencová jeskyně leží jižně od Habrku.