Kde se mohou senioři stravovat? Třeba v restauraci, když tam dokáží dojít
Asi 200 klientů měla pečovatelská služba v Chotěboři. Dnes jich citelně ubylo. Nemají o péči zájem, nechtějí za ni zvlášť doplácet. A důvod? Nový zákon o sociálních službách.
„Jenom díky vstřícnosti města, které chce pečovatelskou službu zachovat a štědře ji dotuje, můžeme některé služby, jako například rozvozy obědů, i nadále zajišťovat. V současné době neexistuje v Chotěboři organizace, která by toto nabízela,“ řekla vedoucí Pečovatelské služby města Chotěboř Hana Šeclová. Podobnou starost má i zástupkyně ředitele Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Bohuslava Havlíčková.
Raději bez jídla
„Klienti, kteří žijí sami, nepřijdou jen o jídlo, ale také o kontakt s pečovatelkou. Ta například může včas zjistit, že se klient necítí dobře, a zabránit nejhoršímu,“ vysvětlila Havlíčková. Ani v Brodě není žádná firma, která by zajišťovala rozvozy teplého jídla do domácností. Zbývají restaurace a bufety, ale jen pro ty, kteří si pro jídlo mohou sami dojít.
Co je podstata problému? To upřesňuje ve svém tiskovém vyjádření hejtman kraje Miloš Vystrčil. „Podle zákona o sociálních službách není dovoz obědů sociální služba. Proto nemá nárok na dotace od kraje nebo města. Za dovozy jídla by měl platit klient ze sociálního příspěvku od státu. Ale kvůli byrokracii to udělat nemůže ani neumí,“ tvrdí hejtman.
„Klienti nechápou, proč zvlášť něco platit, a ještě vyplňovat archy tiskopisů. Službu odříkají, vymlouvají se, že jim uvaří děti. Ty ale často žijí daleko. U špatně pohyblivých osob je to tragédie. Nedostávají teplé jídlo, jejich zdravotní stav se zhoršuje,“ varují pečovatelky. Města na Vysočině zatím pečovatelské služby dotují.
„Pokud peníze dojdou, zřizovatelé začnou rušit nejen jídelny pro seniory, ale možná i celé pečovatelské služby,“ povzdechla si Šeclová, pečovatelka z Chotěboře.