Můžete upřesnit, o jaké změny se jedná a zda se dotknou i počtu policejních oddělení na Žďársku?
„Chtěl bych zdůraznit, že stále čekáme na to, zda ministerstvo upraví naše obvody podle územních celků. Například Svratka a Herálec spadají územně pod Žďár, ale policejně pod Nové Město, a to by chtělo ministerstvo dle avizované reformy změnit.
O tom, že ne všechna obvodní oddělení by měla být zachována, se také hovoří. Teprve po těchto změnách by od nás bylo seriózní, abychom zaváděli projekt Community policing. Podle mého názoru je ale určen spíše velkým aglomeracím, kde se policie a veřejnost od sebe značně oddálili. Výhodou malého města je, že se zde většina lidí zná, lidé znají policisty, kteří zde pracují, takže na malých městech již community policing vlastně existuje, pouze nám chyběl ten anglický název.“
V současné době máte patnáct policistů. Jak je rozdělíte, aby platila filozofie ministerstva, že „každá ulice bude mít svého strážníka“?
„K tomuto rozdělení již došlo, a to podle volebních okrsků na sedm částí. Každou mají na starosti dva policisté, kteří musejí zároveň pokrýt dalších sedm okrsků mimo Nové Město například Sněžné, Jimramov nebo Svratku.
Neznamená to ale, že když mají službu, tak se mohou věnovat jen svým ulicím. Zároveň je na každou novoměstskou oblast vyčleněn jeden strážník městské policie. Ideální by bylo, aby se naši policisté soustředili na běžný výkon služby jako doposud a pro účely community policing byly navýšeny stavy o sedm policistů, kteří by vykonávali svoji činnost výhradně v okrscích.“
Vraťme se ke každodenní práci policisty. Co všechno do ní spadá?
„Kromě svého rajónu má na starosti také výkon dozorčí služby, přijímá oznámení, prověřuje, dokumentuje a objasňuje přestupky a trestné činy s trestní sazbou do tří let, zajišťuje eskorty, převozy opilců na záchytku, doručuje pro různé subjekty písemnosti, provádí dohled nad silničním provozem a mimo to musí absolvovat řadu školení, tělesnou a střeleckou přípravu. Myslím si, že právě vzhledem k vytíženosti a malému počtu policistů často naši zaměstnanci nemohou vystupovat zcela seriózně vůči veřejnosti – nemohou si například domluvit schůzku, besedy, protože jim nikdo nezaručí, že nebudou odvoláni k případu.“
Pomůže vám zavedení kamerového systému, který plánujete spolu s městskou policií a radnicí?
„Třináct kamer, o kterých se uvažuje, by zastalo práci padesáti policistů, takže určitě ano. Už předem jsme vytipovali místa, kde bychom je chtěli umístit.
Naše priority jsou trošku odlišné od městské policie, která je zaměřena především na ochranu veřejného pořádku, proto preferuje monitoring hřišť, kde se schází mládež, hřbitovů, parkovišť a náměstí, kde dochází k narušování veřejného pořádku a výtržnostem. Pro nás by bylo ideální monitorování příjezdů do města, neboť většina pachatelů není místních a tito přijíždějí do města auty.“
Které lokality tedy navrhujete zabezpečit kamerami?
„Určitě kruhový objezd, křižovatku Žďárské a Dukelské ulice, výjezd z města u Billy, křižovatku u hotelu Musil ve směru na Maršovice a na Jimramov a ideální by byla i oblast vlakového nádraží u obchodního domu Lidl.“
V souvislosti s kamerovým systémem se hodně mluví o ochraně soukromí. Jak by byla zajištěna?
„Obytné budovy a okna v nich, například na náměstí, by byly takzvaně vymaskovány šedým obdélníkem. Když se tento systém nastaví, tak ho nemůže zrušit ani správce počítačové sítě a už nikdy se nedá odmaskovat. Takže i kdybychom záznam poslali k expertize do Kriminalistického ústavu, nikdo maskování nezruší. Samozřejmě, že by se udělal výřez u výloh a vstupů do domů. Mohu ale všechny ubezpečit, že kamerou je vidět to stejné, jako při běžném pohledu kohokoliv, kdo si stoupne do míst, které kamera snímá. Soukromí tedy zůstane zachováno.“
Máte vybrané konkrétní budovy, kde by kamery byly umístěny?
„Ano. Podmínkou je, aby byl v blízkosti veden optický kabel, a dále preferujeme, aby se jednalo o budovy v majetku města. V případě, že se nejedná o městské budovy, je umístění kamery podmíněno souhlasem vlastníka. Například na budově Českých drah, která má vlastníků několik, to asi nebude možné. Budeme ale hledat náhradní řešení.“