„Policie se jí ptala na celý průběh její služby v den porodu a potom. Stala se obětním beránkem. Přepsala sice dokumentaci, ale až potom, co byly obě děti již vyměněné. Ona přišla na nesrovnalosti ve váze a po poradě se zkušenější kolegyní to přepsala. Na záměnu mohlo přijít několik lékařů už dříve,“ řekl Deníku její manžel Marek.
Policie má v plánu nově vyslechnout celkem osm lidí, oproti původním sedmi.
„Na příští týden jsou předvoláni další dva svědci. Potom bude pravděpodobně případ odložen, protože se zřejmě nepodaří prokázat, že k záměně dětí došlo úmyslně,“ naznačila mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.
Ta také řekla, že policie ve středu dostala výsledky testů DNA, které odebrali manželům Čermákovým z Přibyslavic. „Testy potvrdily záměnu dětí i u druhé rodiny,“ konstatovala Lavická.
Obchod s dětmi
Policie případ stále vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obchodování s dětmi.
„To stále platí. Je možné, že může být věc překvalifikována na trestný čin poškozování cizích práv, ale i pak musí být prokázán úmysl. Zřejmě půjde o porušení vnitřních směrnic nemocnice,“ dodala Lavická.
Ve středu také proběhlo jednání mezi hejtmanem Vysočiny Milošem Vystrčilem a párem z Jabloňova na Žďársku. Vystrčil byl totiž radou kraje pověřen, aby s rodinami vyjednal výši finanční pomoci ve formě daru za způsobené problémy a výdaje s tím spojené.
„Řekli jsme panu hejtmanovi, že pokud s námi bude jednat o daru, potom necháme jeho výši pouze na něm,“ řekl Deníku mluvčí páru z Jabloňova Milan Smejkal.
Hejtman nechtěl specifikovat, o jak vysokou částku by mělo jít. Naznačil, že se bude lišit také podle toho, kdo měl jaké výdaje. Například Jaroslava Trojanová a Libor Broža z Jabloňova utratili jen za testy DNA 30 tisíc korun. O tom, kolik peněz každá z rodin dostane, by se mělo rozhodnout příští úterý.