A právě knihovníci, kteří mají certifikát trenérů paměti, si včera dali pracovní schůzku v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Sešlo se jich čtrnáct z celé republiky a další setkání zřejmě budou v budoucnu následovat.
Do Havlíčkova Brodu se knihovníci stáhli naprosto logicky za osobou Jany Vejsadové, původní profesí knihovnice, která se dnes tréninkům paměti věnuje na plný úvazek. Pracuje se seniory, lidmi produktivního věku i pacienty po mozkových příhodách.
„Tréninky paměti do knihoven patří, protože paměť je jen jiná forma práce s informacemi. Knihovna i paměť má podobný postup jak při zpracování, tak i uchování a vybavování informací,“ prozradila Jana Vejsadová. Postupně nadchla další kolegy a dnes je v knihovnách po celé republice připraveno kolem tří desítek lidí, kteří se paměti věnují.
V praxi jde o praktická cvičení, kdy se lidé zážitkovou formou učí pracovat s pamětí a cvičit ji tak, aby byla efektivnější. „Knihovny mají pro takové aktivity zázemí i prostředky, a přitom nemusí jít jen o rehabilitaci, ale i prevenci,“ dodala.
Setkání se zúčastnila i ředitelka Městské knihovny v Litvínově Marcela Güttnerová.
„V únoru jsem absolvovala kurz a v naší knihovně hned zjara rozjela v seniorském klubu při knihovně tréninky paměti. Mám pocit, že těch osm dvouhodinovek mělo velký ohlas. I proto jsme zařadili tréninky paměti do nově vzniklé Univerzity volného času pro aktivní seniory. Zájem je obrovský. Už teď máme téměř plno i na kurz na začátku příštího roku,“ prozradila nadšeně.