V sobotu se dění už od rána přesune na Havlíčkovo náměstí. Budou se prodávat brambory konzumní i na sadbu. Zhruba po půl desáté začne doprovodný program, v němž nebude chybět soutěž ve škrabání brambor nebo pojídání bramboráků.

Zemědělcům přijde vhod poradenství poskytované odborníky z Výzkumného ústavu bramborářského.

Ostrov praskal ve švech

Své stánky v kulturním domě v pátek rozbila třicítka společností. Šlo především o šlechtitelské stanice nabízející sadbu, nechyběly ale firmy prodávající postřiky nebo stroje na zpracování brambor.

V hlavním sále zatím probíhalo velké bramborářské setkání. Středoškolák Ladislav Hnilička byl vyhlášen vítězem soutěže O bramborový květ Vysočiny. V ní studenti zemědělských škol z mnoha měst už ve čtvrtek v areálu České zemědělské akademie soutěžili ve znalostech z oblasti pěstování a zpracování brambor. Rozpoznávali různé choroby na hlízách či se snažili oškrábat bramboru tak, aby vznikla co nejdelší slupka. Další body mohli získat za originální recept na jídlo z brambor.

Hejtman Miloš Vystrčil přítomným vysvětlil, proč se bramborový květ nedostal do znaku kraje. „Jen proto, že by se obtížněji zobrazoval, prohrál nakonec s jeřabinami,“ řekl.

Přitažlivou expozici připravil brodský Výzkumný ústav bramborářský. Vystaveny byly hlízy napadené různými chorobami, plísněmi a hmyzími škůdci. Škodlivé krtonožky byly k vidění i živé.

Na mlsné jazyky dále čekaly bramborové pochutiny připravené Marií Urbancovou, například štrúdl. Po zákuscích i receptech na ně se vždy jen zaprášilo.