Chtějí kamenictví
„Současná stálá expozice je sestavená z materiálů o historii města a o významných osobnostech a rodácích Světelska. A k vidění bude ještě do poloviny prosince unikátní výstava obrazů akademického malíře a místního rodáka Václava Hradeckého,“ prozradil vedoucí muzea Martin Vlček.
Výstava je jedinečná v tom, že obrazy byly desítky let uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze a veřejnost je vůbec nezná. A přitom je Hradecký zapomenut neprávem.
V příštím roce by měla muzeum obsadit výstava k 90. výročí české státnosti, která by se týkala legionářů. Muzeum jedná o zápůjčkách s pražským Vojenským historickým muzeem. Mělo by jít o dlouhodobou výstavu uniforem, zbraní, medailí a dokumentů a potrvá od jara do podzimu.
„Pokud by měli lidé ze Světelska po svých příbuzných, kteří prošli legiemi, nějaké věci, budeme rádi, kdyby je zapůjčili nebo nás nechali pořídit kopie. Z regionu bylo v legiích asi padesát lidí,“ sdělil Vlček.
Zároveň začal spolek se spolupracovníky připravovat koncepci budoucí stálé expozice o kamenictví v regionu. Na starost ji má Jaroslav Fieger, který léta učil na kamenickém učilišti v nedaleké Lipnici. „Chceme návštěvníkům přiblížit významnou kamenickou oblast, která tu v minulosti byla,“ prozradil Fieger.
Nástroje, druhy hornin, ale i fotografie
V expozici nesmí chybět zmínka o dobývání kamene v lipnických a světelských dolech, množství fotografií i dokumentů, z nichž některé zapůjčí příbuzní významných majitelů kamenických firem.
Samozřejmostí bude technika používaná pro opracování kamene, zmínka o tom, jak se kámen dopravoval, jak se zpracovával v lomech i pak při výrobě v dílnách. „Počítáme také s vystavením nástrojů, přiblížíme pracovní postupy. Bude zde i geologická část, aby se lidé dozvěděli, jaký kámen se tu těžil a jaké další horniny a minerály se tu vyskytují,“ dodal Fieger. Čerpat se dá i z archivu hořické průmyslovky, kde většina mistrů kameníků získala v minulosti vzdělání.
Kromě expozice o kameničině by se muzeum mělo rozrůst o výstavu mapující sklářství na Světelsku. Půjde o historii hutnictví i broušení skla a na její přípravu bude spolek potřebovat minimálně dva roky. „Nejtěžší bude shánění exponátů, majitelé hutí jsou již mrtví a sklářství tu bylo navíc dost specifické, takže nemůžeme opisovat z jiných sklářských oblastí,“ prozradil vedoucí.
Muzeum se nachází v prostorách zámku, který patří kraji a kde sídlí střední škola. Provozuje ho však Vlastivědný spolek Světelsko, který zaměstnává svého člena Martina Vlčka. Na provoz přispívá světelská radnice. „Tak by to mělo zůstat zhruba pět let, než se expozice kompletně dobuduje,“ řekl Vlček. Počítá se například i se vznikem výstavní síně na krátkodobé výstavy.
„Letošní a příští rok je takovým rokem zkušebním. Chceme si ověřit, kdy je největší návštěvnost a jaké budou náklady. Nájem neplatíme, z topení hradíme poměrnou část škole, elektřinu platíme přímo dodavateli,“ vysvětlil místostarosta Josef Böhm, který je zároveň členem vlastivědného spolku.