Stát ze zákona poskytuje očkování proti chřipce osobám v zařízeních zdravotní a sociální péče, jako jsou domovy důchodců a léčebny dlouhodobě nemocných. Zdravotní pojišťovny přispívají osobám starším 65 let a také chronicky nemocným.

Ostatní si musí očkování zaplatit sami, nebo se spoléhat na zaměstnavatele. Dobrá zpráva je, že těch, kteří své zaměstnance očkují zdarma, přibývá.

Někde investují,  jinde zatím váhají

„Očkujeme již pátým rokem a počet očkovaných stále zvyšujeme,“ uvedl obchodní ředitel jihlavské společnosti Bosch Diesel Jörg Pollak. „Investice do vakcín se nám mnohonásobně vyplatí. V odděleních, kde je statisticky minimálně třetina lidí očkovaná, klesá nemocnost až o tři procenta,“ vypověděl.
V efektivnost vakcinace věří také vedení společnosti Automotive Lighting a společnosti skupiny Kronospan.

Další velcí zaměstnavatelé zatím váhají.

„Hromadnou vakcinaci zaměstnanců zvažujeme,“ potvrdil personální ředitel společnosti Motorpal Pavel Nový. „Tento rok ji ale rozhodně nezahájíme,“ upřesnil.

Samotní pracovníci by byli rozhodně pro. „U nás v podniku se neočkuje, ale já bych to uvítal,“ poznamenal jeden z dělníků podniku Žďas.

„V práci se setkává obrovské množství lidí, a když někdo chřipku přechází, onemocní nás zbytečně moc,“ zauvažoval.

Lékaři jsou pro. I ve školách

Jeho slova potvrzují i samotní lékaři. „Hromadné očkování zaměstnanců považuji za dobrý nápad,“ uvedla lékařka Monika Milíčová. „Čím víc lidí se na pracovišti potkává, tím vyšší je riziko přenosu respiračních onemocnění, vakcinace je jediným účinným řešením,“ míní. Ideální by podle ní bylo pokusit se o něco podobného ve školách. „Hromadné očkování dětí by značně snížilo nemocnost populace,“ předpokládá Milíčová. „Zde už by ale museli platit rodiče. Částka 200 korun za zdraví dítěte se mi ale nezdá vysoká.“

Kdokoli se pro očkování rozhodne, měl by si pospíšit. Sérum má být totiž aplikováno dřív, než chřipková vlna propukne. Vakcína je k sehnání v lékárnách a u praktických lékařů.