Plány arteterapeuta stojí a padají s nalezením zázemí
Spolu s ředitelem ústavu by rád prosadil vznik chráněné dílny, nejlépe ve Světlé nad Sázavou.
„Světlá není od Zboží moc daleko, ale přitom je to už větší město, kde bychom mohli výrobky zároveň prodávat a získávat tak pro klienty další prostředky,“ uvažuje Dubský. Současná situace má několik nevýhod. „Zatím jsme výrobky prodávali na trzích v Brodě. Jenže – jsou těžké a lidé si je nemohou koupit a odnést, pokud s sebou nemají auto,“ řekl ředitel ústavu Bohuslav Kubát.
„Když se něco prodá, nedají se peníze použít pro ústav, ani je nedostanou autoři. Výtěžek putuje zpět do rozpočtu zřizovatele ústavu – kraje,“ vysvětlil Dubský.
Měli by lepší technické zázemí
V chráněné dílně, jejíž zřízení je z právního hlediska dosti složitým krokem, by už klienti byli zaměstnáni. Kromě toho by měli lepší technické zázemí. Bohužel se stále nedaří nalézt vhodný finančně dostupný objekt.
„Chráněná dílna má velké nároky na prostor, musí tam být místo na keramickou pec, třífázový proud, musí být k dispozici sociální zařízení,“ vypočítává Dubský.
Minulý rok již dostal konkrétní nabídku, ale pronájem byl mimo finanční možnosti ústavu.
Při arteterapii se ve Zboží užívá takzvaná Axmanova metoda. Tato patentovaná metoda české provenience na hranici umění a řemesla umožňuje zrakově i mentálně postiženým osobám dosáhnout zcela samostatného výtvarného projevu. U nevidomých pomáhá zdokonalit paměť.