Zájemcům o pozemky radnice dokonce naplánuje, jak by měl jejich dům vypadat

„Prodej parcel jsme projednávali na zastupitelstvu. Někteří zastupitelé sice navrhovali prodej losováním, ale nakonec jsme se většinově shodli na výběrovém řízení,“ řekl starosta Tomáš Škaryd.

„Vycházeli jsme z předpokladu, že se mohou objevit dva uchazeči, kteří budou mít zájem o jeden a tentýž pozemek. Pak by bylo nespravedlivé, aby o majiteli rozhodla jen šťastná náhoda a los,“ zdůvodnil, proč budou zájemci o parcely licitovat. Základní cena pozemku byla zastupitelstvem stanovena na 300 korun za metr čtvereční. Zájemci o parcely se hlásí už nyní, ale radnice zatím nestanovila žádný zvláštní pořadník.

Lokalitu Boží Muka hodlá město Chotěboř zastavět ve třech etapách. Urbanistická studie pro první etapu už je připravena. „Nejdřív budou mít přednost klasické řadové rodinné domky, pak objekty sloužící k bydlení i podnikání a nakonec bytové domy, jeden se šesti a druhý se čtyřmi byty,“ upřesnil starosta.

Jednotný vzhled a řád

Projektovou dokumentaci pro řadové rodinné domky nechá zpracovat město. Jak vysvětluje starosta, má radnice v plánu dosáhnout, aby lokalita Boží Muka měla určitý urbanistický vzhled a řád. Kdyby si každý zájemce o bydlení nechával zvlášť zpracovat studii svého domku jiným architektem, nemuselo by to podle jeho slov věci prospět.

Projektovou dokumentaci pak radnice majitelům pozemku odprodá za částku zhruba 30 tisíc korun. Kdo bude domky projektovat, rozhodne výběrové řízení.

Příprava celé akce je časově velmi náročná, ale první zájemci o parcely by mohli o pozemky soutěžit už v březnu příštího roku a v létě zahájit stavbu. Dohromady by v celé lokalitě mělo být v budoucnu zastavěno sto dvacet pět parcel.