„U nás se jezdilo pouhé tři dny, ten třetí už začalo do sněhu pršet. Kdyby to letos dopadlo stejně, bylo by to pro nás skutečně zlé,“ řekl Zdeněk Novotný z lyžařského areálu Vysoká hora u Havlíčkova Brodu.

Místním vlekařům brodská radnice kvůli špatné sezoně odložila splátku půjčky.

Kromě nepřízně počasí vlekařům ztížila situaci i legislativní změna. Vleky teď nově spadají pod drážní úřad, jsou nutná nová povolení a zpřísnily se bezpečnostní podmínky, což si mnohde vyžádalo další investice.

„Museli jsme pořídit nové zabezpečení, které v případě pádu lana vlek zastaví,“ uvedl Jaroslav Kaiser z lyžařského střediska Kadlečák ve Světlé nad Sázavou.

Také zde vlekaři loni prodělali. Členové místního lyžařského klubu proto mezi sebou vybrali peníze na udržení vleku – ani ne desítka lidí dala dohromady osmdesát tisíc korun!

„Jde ale jen o půjčku, jestli se letos podaří vydělat, prostředky se jim vrátí. Také teď ale musíme splatit třicetitisícovou půjčku od města Světlá. Pokud se letošní sezona opět nevyvede, pak nevím, co s vlekem bude,“ neskrývá Kaiser obavy.

Předpovědi na nejbližší dobu věští počasí bez srážek, dlouhodobější prognózy ještě samozřejmě spolehlivé nejsou. „Dobré podmínky bychom potřebovali mít hlavně o vánočních svátcích, a pak aby se lyžovalo alespoň do poloviny února,“ řekl Novotný.