O zdravou a romantickou řeku se snaží města a obce, které u ní leží. Teď spojily síly

Města a obce od Žďáru nad Sázavou až po Davli se spojily a na záměr chtějí získat peníze z evropských fondů. Jen na Sázavu čistou hovoří předběžné odhady o nákladech kolem šesti miliard korun.

S nápadem přišel za starostou Kácova Pavel Eckstein, který tam žije. Pak už byl jen krůček k oslovení odborníků Ondřeje Duška a Vojtěcha Doležala z konzultačních firem, kteří za sebou už mají úspěšné projekty za deset miliard korun – například Čistou Bečvu či Čistou Dyji.

Čistá řeka, kvalitní voda

Právě čistota Sázavy se bude řešit jako první.

„Chceme, aby Sázava byla opravdu čistá a měla kvalitní vodu. Obecně jsme zdrojem znečištění my lidé. Produkujeme odpad a ten, pokud není dobře vyčištěn, se dostane do vodních toků. Dále sem patří průmyslová výroba a zemědělství. První část projektu by měla právě zdraví řeky vyřešit,“ vysvětlil Ondřej Dušek, specialista na stokové sítě a čistírny odpadních vod.

Podle dalšího odborníka Vojtěcha Doležala současná Sázava doplácí na špatná opatření z minulosti a minimum investic. Navíc připomněl, že Česko se po vstupu do EU zavázalo vyřešit odpadní vody u měst nad dva tisíce obyvatel do roku 2010.

V povodí Sázavy jde o 19 měst, ovšem řada dalších míst může nárokovat úpravy proto, že leží v chráněných krajinných oblastech či místech ošetřených programem Natura 2000.

„Máme tedy nejen šanci předložit kvalitní projekty a čerpat do roku 2015 peníze z unie, ale vlastně i povinnost, pokud máme podmínky Evropy splnit,“ řekl. Aby se nezvyšovaly ceny vodného a stočného, dotuje unie projekty až z 80 procent.

Co si tedy pod názvem Sázava – čistá, zdravá, romantická představit? V první fázi vyčištění vody, dále ozdravění vzduchu a přírody a nakonec podporu kulturního dědictví kolem – tedy například cyklostezky, propojení stezek od řeky s historickými místy nebo podpora turistiky.

Zástupci měst a obcí na Sázavě se při setkání ve Světlé dohodli, že by projekt Sázava – čistá, zdravá, romantická měl být rozdělen do pěti až šesti podprojektů, aby se daly lépe vytvářet žádosti o dotace a získávat podklady k nim.

Velké podpory se projekt setkal u politiků včetně senátora Bedřicha Moldana, místopředsedy sněmovny Jana Kasala, krajských politiků a dalších.

Dorazil Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství a další vlivní lidé.

„S tak velkou podporou jsme se zatím nesetkali. Realizaci projektu by to mohlo přinejmenším urychlit,“ dodal Doležal.