Založili občanské sdružení

„Jako obec nemáme možnost ovlivnit stavbu v katastru jiné obce. Zato občanské sdružení se může stát účastníkem stavebního řízení,“ sdělil lipský starosta Jiří Kunc.

Podle jeho slov se kauza dostala i na jednání krajského zastupitelstva. Pod nedávnou protestní petici se podepsalo 724 lidí, kromě obyvatel z katastru Lípy také lidé z Kochánova nebo Úsobí. Podpis dokonce připojilo asi patnáct obyvatel z Úhořilky.

„Co se týče elektráren, je u nás děravá legislativa. Není třeba stanovena žádná hranice pro minimální vzdálenost stavby od lidských obydlí. Obyvatelé Chválkova a Dobrohostova by měli elektrárnu asi šest set metrů za domem, přičemž ve světě je obvyklých alespoň tisíc pět set metrů,“ řekl Vladimír Bílek z petičního výboru. Dodal, že kraj sice nemůže tlačit Úhořilku do změny plánů nebo ji nepřímo trestat třeba snížením dotací, bylo by ale možné situaci ovlivnit změnami ve strategických dokumentech v oblasti krajské energetické politiky nebo ochrany životního prostředí.

„Celá problematika je značně komplikovaná. Ne zcela jasné zákony se aktéři snaží vykládat ve svůj prospěch podle toho, zda jsou příznivci nebo odpůrci větrných elektráren,“ řekl Bílek.