Moderní nemocnice v Havlíčkově Brodě nabídne služby na evropské úrovni

„V současné době již probíhá stavební řízení. Do konce listopadu bude dokončena prováděcí projektová dokumentace a dokumentace pro výběr dodavatele,“ informoval technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý. „Krajský úřad kraje Vysočina následně vypíše veřejnou soutěž na dodavatele stavby. K dokončení stavby by mělo dojít v polovině roku 2010, kdy krajský úřad počítá se zahájením výstavby nové krajské knihovny v areálu nemocnice,“ dodal.

V době, kdy budou probíhat stavební úpravy v budově interny, se část oddělení dočasně přestěhuje z budovy interny do pavilonu 10. Tam dříve podle pamětníků byla ortopedie.

Podle náměstka Tvrdého budova interny již důkladnou rekonstrukci nutně potřebuje.

„Budova byla postavena ve čtyřicátých letech minulého století. Prošla pouze částečnými úpravami, což je znát především v interiéru, který je značně opotřebovaný a nevyhovuje současným nárokům na poskytování zdravotní péče,“ zdůvodňuje. „Pacientské pokoje s šesti a více lůžky na pokojích a jedním společným sociálním zařízením pro celé poschodí jsou nedostačující.“

Nové vybavení

Podle projektové dokumentace bude ve druhém nadzemním podlaží moderně vybavená jednotka intenzivní péče (JIP) se třinácti lůžky a ambulantní část kardiologie.

Ve třetím nadzemním podlaží je v jedné polovině poschodí umístěno oddělení neurologie s pětadvaceti lůžky a ve druhé polovině poschodí se nachází jedna lůžková stanice interního oddělení s osmadvaceti lůžky. Ve čtvrtém poschodí jsou umístěny dvě lůžkové stanice interního oddělení s více jak padesáti lůžky. Pacienti se mohou těšit na úplně nové zařízení pokojů, stará a nepohodlná lůžka budou minulostí.

Součástí rekonstrukce je i dodávka nového přístrojového vybavení, které zajistí poskytování léčebné péče na vyšší úrovni.

Dojde také na parkoviště

Důkladná rekonstrukce objektu však neskončí jen u budovy. Projekt počítá i s obnovou zastaralé vodovodní a kanalizační přípojky a stavbou nového parkoviště pro více než 90 vozidel.

Do celkových investic přispěje finanční injekcí také kraj Vysočina. Podle náměstka hejtmana kraje pro oblast zdravotnictví Pavla Hájka je havlíčkobrodská nemocnice jednou z těch, do jejichž modernizace chce kraj investovat více než miliardu. Z toho většinu hodlá získat z fondů Evropské unie z programu Veřejné služby regionálního významu v plánovaném období 2007-2013.