„Lidé to nechávají skutečně na poslední chvíli. Těch, kteří si přijdou pneumatiky vyměnit včas, není mnoho,“ sdělil provozovatel autoservisu v Herálci Jan Vidlík. „Některým se rozsvítí až poté, co s autem někde ťuknou. Může jít asi tak o každého dvacátého zákazníka,“ odhaduje.

„U nás se zatím přezouvá na počkání a bez objednání. Jakmile ale napadne sníh, máme vždy fronty. Snažíme se proto zákazníky motivovat, aby si nechali pneumatiky vyměnit v předstihu,“ řekl Josef Fanta, provozující autoservis v Ledči nad Sázavou.

Jak to dělá? Několik desítek stálých zákazníků u něj má své vlastní zimní obutí uložené, a tak jim automechanik výměnu nabídne při vhodné příležitosti sám. „Ano, výměna je zatím na počkání,“ potvrdil také provozovatel autoservisu Petr Tuček z Frýdnavy.

„To je všechno moc pěkné, jenže já s výměnou kol za zimní musím počkat do výplaty,“ pokrčil rameny řidič Stanislav Koubek.

Zvýšení vlastní bezpečnosti

To, že si otálející řidič bude muset několik dní na výměnu počkat, ale zdaleka není to nejhorší, co se mu může stát.

„Někteří řidiči se mylně domnívají, že zimní pneumatiky patří až na sníh a náledí. To je zcela nesprávný přístup. Podmínky se na silnicích výrazně zhoršují už dlouho před prvním sněhem,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu Václav Pejcha. Letní pneumatiky za sychravého počasí a prvních mrazíků podle něj dost přispívají k nehodovosti.

Povědomí o této problematice se snad ale začíná zlepšovat.

„Motoristé na Vysočině se v tomhle ohledu chovají lépe než před několika lety,“ vypozoroval majitel brodského servisu Petr Průša. Podle něj není odkládání výměny prohřeškem, pokud na podzim panuje pěkné počasí a řidič má možnost pneumatiky bezodkladně vyměnit při jeho zhoršení. „My pneuservis neprovozujeme, ale svá vlastní auta jsme právě přezuli,“ dodal.