Za nominací na cenu stojí hodiny a hodiny práce, neplacené práce. Křesadlo totiž dostávají dobrovolníci. Jak řekla ředitelka havlíčkobrodského Dobrovolnického centra, Daniela Málková: „Dobrovolníci jsou malí hrdinové.“

Nominováno letos bylo celkem 11 dobrovolníků, zastoupeny byly všechny věkové kategorie od studentů až po lidi středního věku. Cenu nakonec získali hned tři dobrovolníci.

Jedno Křesadlo si dohromady odnesli pánové Aleš Macharáček a Václav Pavlík, jejichž práce je o to cennější, že jsou oba upoutáni na invalidní vozík.

Náplní jejich dobrovolnické činnosti je práce s dětmi. Druhou oceněnou je Marie Votavová, která dělá společnici 86leté paní, jež je ochrnutá. „Jsem ráda, že cenu mám, ale nijak jsem o ni neusilovala. Světská sláva – polní tráva,“ usmívá se paní Votavová.

Předávání cen se zúčastnil také zakladatel Národního dobrovolnického centra Hestia, Jiří Tošner.

„Cena vznikla v roce 2001 v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků na popud našich amerických kolegů. Právě od nich máme i to motto, že dobrovolníci jsou obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci,“ popisuje okolnosti vzniku ceny Tošner.

„Měli jsme trochu dilema, jak takové křesadlo vypadá. Před 4 roky jsme ale na Křivoklátě objevili kováře, který pro nás vyrábí křesadla podle starých vzorů. Do té doby měla cena podobu zapalovače bez benzínu,“ uzavírá Jiří Tošner.