Obě tělesa jsou sice velmi rozdílná, ale dirigenti Michal Hájek a Igor Grega shodně tvrdí, že se vzájemně mohou od sebe učit.

„Jsme klasický sbor s větším věkovým průměrem než náš hostitel,“ přiznává slovenský dirigent Grega. „Jasoň je mladší, pružnější a hlasově disponovanější.“

Chorus Iglovia má ve svém repertoáru náročné skladby od renesance, přes barok až po předělávky moderních písní a filmové muziky.

Jasoň vsází na spojení netradičních prvků, neprošlapané sborové cestičky a tak trochu šoumenský projev Hájka. „Hosté ze Spiše mají jiný projev, dělají věci jinak než my. Tím, že je dělají jinak, je možnost se od nich také učit,“ říká na oplátku nekonvenční dirigent Jasoně.

Jede do Norska

Igor Grega má za sebou mezinárodní zkušenosti z celé Evropy. Nejlíp se mu pracovalo se sbory ve Finsku, Lotyšsku, Estonsku. Naopak Italové nejsou příliš umělecky založení. „Ti si ale dokážou vynikající individuality zaplatit,“ popisuje světoběžník, který má už další zajímavou nabídku za hranicemi Slovenska.

„V listopadu bych měl odjet do Norska. Jestli se na Slovensko ještě vrátím, ukáže čas,“ prozrazuje za čerstva dirigent, který má i svoji dirigentskou školu.

Hudební přestřelka mezi Čechy a Slováky skončila obrovským aplausem. Oba soubory už teď přemýšlejí, kde se setkají příští rok.

Přátelství mezi Jasoněm a Chorus Iglovia trvá už několik let. Slovenský soubor se však za poslední roky výrazně obměnil.

Jasoň loni vystoupil ve Spišské Nové Vsi na Vánoce, letos proto pozval Slováky do Havlíčkova Brodu. Obě sestavy se ten den představily také divákům v Lipnici nad Sázavou.