Papírové voskovky už neletí, zákazníci se nebojí ani netradičních barev

„Já každý rok utratím nejméně tak pětistovku,“ říká důchodkyně Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu.

Nabídka trhu je ale natolik pestrá, že si vybrat může i ten, kdo rád ušetří. Pokud ovšem nešetří na úkor ostatních. „Bohužel, na hřbitově se občas krade a dušičková výzdoba především. Vloni mi z hrobu zmizela kytice i s vázou,“ povzdechla si důchodkyně.

S dušičkovou nabídkou přicházejí i supermarkety. „Zatím je největší zájem o řezané chryzantémy. Prodávají se i věnce z chvojí a smrkových šišek,“ tvrdí květinářky z jednoho z největších havlíčkobrodských supermarketů, který zákazníkům nabízí výrazné slevy na hřbitovní svíčky.

Papírové květy na ústupu

„Letos jsou to moje třiatřicáté Dušičky a rok od roku sleduji, jak se vkus zákazníků mění, naštěstí k lepšímu,“ pochvaluje si havlíčkobrodská květinářka Věra Jakešová.

Podle ní je současná nabídka tak pestrá, že si vkusnou kytičku nebo věneček na hrob svých blízkých může pořídit každý.

Na ústupu jsou umělé věnečky z papírových voskovek, které pozůstalí kupují většinou už jen do urnových síní. Zákazníci se nebojí zvolit si netradiční barvy a materiály.

„Trvá zájem jak o živé chryzantémy v květináči, tak věnečky z chvojí různých velikostí. Ale speciální objednávky dušičkových vazeb nejsou nic výjimečného. Troufám si říci, že snad neexistuje přání, kterému bychom nedokázali vyhovět,“ tvrdí květinářka Jakešová.

„Někdy například chce zákazník sušené kytice v jednotné barvě a přinese si i vlastní materiál,“ dodává.

Až několik set korun jsou zákazníci ochotni utratit za dušičkovou výzdobu i v květinářství v centru Chotěboře. Co do vkusu jsou spíš konzervativní a zůstávají u věnců z chvojí nebo smrkových šišek.

 

Kolik to stojí?

 

Věnečky z umělých květin:

60 až 70 korun

Vřes v květináči: 90 korun

Věnečky ze smrkových šišek: 130 korun a více

Věnce z chvojí: 200 korun a více

Kytice sušených květin:

150 až 250 korun

Svíčky: 20 korun

Chryzantémy: 100 korun

Lampičky: 50 korun a více

Všechny ceny jsou pouze orientační.