„Jde o dar, který má rodinám pomoci zvládnout náklady, které jim nedbalostí zdravotních sester vznikly, a také přispět na zaplacení případné společné dovolené,“ oznámil hejtman kraje Miloš Vystrčil.

Peníze poputují rodinám z Jabloňova na Žďársku a Přibyslavic na Třebíčsku hned ve středu.

„Nekalkulovali jsme se žádnou částkou. Sto tisíc nám pomůže zvládnout nejnutnější záležitosti. Na druhou stranu nám to nemůže vynahradit to, že jsme přišli o bezmála rok života našeho pravého dítěte,“ řekl včera Deníku Jan Čermák.

Podobného názoru je i jeho dnes již prakticky rodinný přítel Libor Broža. „Aspoň něco,“ byla jeho spontánní reakce.

Méně spokojeni jsou už ale s výsledkem jednání rady kraje o vyvození zodpovědnosti samotného ředitele nemocnice Petra Mayera.

„Měl být odvolán. Za nemocnici nese odpovědnost a záměna dětí je podle mého názoru naprosto skandální.“
Libor Broža


„Pan ředitel ve funkci zůstává. Na dobu neurčitou mu bude sníženo osobní ohodnocení o polovinu. V jeho případě jde o velmi významnou část platu. Měsíčně přijde řádově o desítky tisíc korun,“ informoval o výsledku jednání Vystrčil.

A co na potrestání říká sám ředitel Mayer? „Rozhodnutí kraje respektuji a nepřísluší mi ho nijak komentovat,“ napsal včera Deníku Mayer krátce po zveřejnění informací.

„Měl být odvolán. Za nemocnici nese odpovědnost a záměna dětí je podle mého názoru naprosto skandální,“ myslí si Libor Broža.
V nemocnici zůstanou s největší pravděpodobností i odvolaná bývalá vrchní sestra Jitka Pospíšilová a bývalý primář novorozeneckého a dětského oddělení Jan Kozák.

Za ně se postavily stovky kolegů z nemocnice, ale i veřejnost. V peticích požadovaly, aby oba zůstali nadále v nemocnici, protože jde o velmi kvalifikované pracovníky.

„Oba zdravotníci dostali nabídku dále pracovat v nemocnici písemně i ústně již ve čtvrtek 11. října,“ napsal včera Deníku Petr Mayer.

„Mělo by se o tom rozhodnout tento týden. Pravděpodobně ale zůstanu jako řadový lékař. Do výběrového řízení na primáře se nyní hlásit nebudu,“ řekl Jan Kozák.