Nedávno havlíčkobrodská poradna prezentovala svoje úspěchy na fóru před zástupci úřadů a institucí z celé republiky. Proto se podobná centra začnou otevírat i v jiných městech, například v Brně, Plzni nebo Chomutově. Již brzy zahájí činnost poradenské centrum Českého svazu žen v Praze.

„Havlíčkův Brod nás inspiroval. Na první pohled má Praha mnoho pracovních příležitostí, ale i bezmocné a zoufalé ženy,“ říká zástupce pražské poradny Dimitrij Hálkov, který přijel na Vysočinu pro inspiraci.

Poradenské centrum otevřel ČSŽ v Brodě jako první v republice před víc než dvěma lety za podpory ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Dal si za úkol pomáhat skupinám žen, které jsou na trhu práce znevýhodněny.

„Dnes se ukazuje, že projekt je životaschopný. Přinesl větší úspěch, než jsme čekali,“ tvrdí za pražské ústředí ČSŽ Zdeňka Hajná. „Budování poradenských center v režii neziskových organizací jako ČSŽ je krok správným směrem. Jsem překvapen, co v Havlíčkově Brodě dokázali. Jejich zkušeností v pomáhání znevýhodněným sociálním skupinám je třeba využít i jinde,“ nešetří chválou Jan Blahůšek z ministerstva práce a sociálních věcí.

„Projekt je příkladem pro ostatní. Nejvíc oceňuji individuální přístup poradny ke každému klientovi,“ konstatuje Petr Holý z úřadu regionálního rozvoje kraje Vysočina.

„Poradna je otevřená každému. Jsme rádi, že po dvouletém zhodnocení naší práce vidíme, že se naše představy naplnily mírou vrchovatou. Havlíčkův Brod byl první, kdo s takovým projektem přišel. Pro jednou bude Vysočina učit ostatní,“ říká za provozovatele poradny vedoucí krajského střediska Marie Bohuslavová.