Ukradený vlek pro děti na Vysoké pobouřil místní, kriminalisté však už mají několik variant

Nejen že vlek bude letos chybět školním výpravám, událost přinesla i další potíže. „Na kraji nás chtěli vyškrtnout z evidence vlekařů pro letošní sezonu. Došlo totiž k nedorozumění, mysleli si, že jsme přišli o jediný vlek. Ten hlavní ale stojí a lyžovat se bude,“ vzkazuje přesto předseda sdružení Aleš Kadlec.

Kam se poděl?

Sloupy ležely na svahu připravené ke vztyčení před začátkem sezony, pouze dva spodní v místech, kde se neseče louka, byly zapuštěné do země neustále. Někdy v průběhu minulého týdne ale všechny až na jeden někdo vzal.

„Zloděj mohl sloupy chtít odevzdat do sběru, teoreticky by se někomu mohly hodit i na stavbě,“ uvažuje Aleš Kadlec. Třetí možnosti, totiž že je ukradl nějaký provozovatel, aby si prodloužil vlastní vlek, raději ani nechce věřit.

„Teprve včera jsem se to dověděla. Sprosťárna, to je v tomto případě ještě slabé slovo,“ zlobí se místní obyvatelka Marta Machová. A jak to na místě po krádeži vypadalo? Zmizelo celkem šest sloupů ze sedmi, jeden zůstal ležet poškozený na zemi.

Na svém původním místě zůstala také horní a spodní stanice. To by skutečně ukazovalo na verzi, že sloupy někdo potřeboval provozuschopné.

„Máme dvě základní vyšetřovací verze: že šlo o kov do sběru, nebo že si vlek někdo chce postavit a používat,“ myslí si vedoucí brodského policejního oddělení Josef Chlád.

Na obou variantách je však podle něj něco podivného. Výprava s traktorem, po jehož kolech se na místě našly stopy, by se vzhledem k cenám železa ve sběrně ani moc nevyplatila. A podnikat s kradeným vlekem moc dobře nejde, protože by se na to přišlo díky informační spolupráci ve Svazu provozovatelů vleků a lanovek a kontrole úřadů.

„Je ale možné, že vlek někdo může potřebovat sám pro sebe. V horských oblastech je neveřejných sjezdovek více,“ míní Chlád.

Dodává, že případná svědectví policie uvítá. „Vždyť se nejedná pouze o zločin proti majetku, také to zasáhne spousty lidí, kteří tam v zimě lyžují,“ dodává policista.