Mosty a silnice se dočkání rekonstrukce, dojde i na budování obchvatů. „Stavby budou všechny zahájeny na jaře příštího roku, až to dovolí počasí. S největší pravděpodobností, ale jejich trvání přesáhne rok 2008,“ přiblížila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

„V současné době se akce začínají připravovat. Může se ale stát, že se objeví archeologické nálezy, nebo jiné problémy, které zahájení staveb zbrzdí,“ dodala.

Prozatím se jedná o předběžný plán výstavby a rekonstrukcí. A proč předběžný? „Důvodem je, že ještě není schválen rozpočet kraje na příští rok,“ zdůvodnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Václav Kodet.

Nejvýznamnějšími stavbami však mají být obchvaty. Největší akcí, která příští rok začne, bude obchvat Moravských Budějovic.

„Předpokládané dokončení je na podzim roku 2011. Náklady přerostou miliardu a čtvrt,“ řekla šéfka krajského ŘSD ČR Marie Tesařová. I plán výstavby a rekonstrukcí ŘDS ČR na rok 2008 je pouze předběžný. Je tedy možné, že se oprav dočkají i ty silnice, s kterými se v současné době nepočítá.

„O dalších projektech se rozhodne až příští rok, kdy bude znám rozpočet a stav komunikací po zimním období,“ zakončila Tesařová.

Na Vysočině je 4579 kilometrů silnic II. a III. tříd, které spravuje kraj Vysočina.

Komunikací I. třídy je v kraji 422 kilometrů a dálnice D1 protíná region v délce 92 kilometrů. Tyto komunikace jsou pod správou ŘSD ČR.

Největší investiční akce v dopravě – rok 2008

Obec Práce Okres Správa
Habry oprava mostu HB ŘSD ČR
Žďár nad Sázavou oprava mostu ZR ŘSD ČR
Prostředkovice oprava mostu JI ŘSD ČR
Stařeč oprava mostu TR Kraj Vysočina
Jihlava – Střítež oprava mostu JI Kraj Vysočina
Česká Bělá vybudování obchvatu HB ŘSD ČR
Moravské Budějovice vybudování obchvatu TR ŘSD ČR
Oslavička vybudování obchvatu ZR Kraj Vysočina
Bohdalov vybudování obchvatu ZR Kraj Vysočina
Habry – Havlíčkův Brod oprava silnice HB ŘSD ČR
Brtnice – Zašovice oprava silnice JI Kraj Vysočina
hranice kraje – Pelhřimov oprava silnice PE Kraj Vysočina
Květinov nová silnice HB ŘSD ČR
Maleč rekonstrukce propustku HB Kraj Vysočina
Salavice úprava křižovatky u železničního přejezdu JI Kraj Vysočina