Podívali se do spilimbergských škol, průmyslových podniků i kulturních zařízení či památek.

Jedenáctitisícové město leží v provincii Pordenone na řece Tagliamento a nad ním se vypínají Alpy. Provincie je součástí kraje Friuli-Venezia Giulia a centrem regionu je Terst. Právě s tímto krajem před časem podepsal spolupráci i kraj Vysočina.

„Byli jsme se podívat v zemědělské škole, obdivovali jsme hlavně laboratoře a také viděli, jakou pozornost věnují Italové pěstování vinné révy. Ovocné sady se tu střídají s lány kukuřice,“ prozradila starostka Lenka Arnotová. Velké překvapení čekalo Světelské v unikátní škole mozaiky, která je jediná na světě a studují tu proto mladí lidé všech ras a barev pleti.

„Zajímavé byly i návštěvy továrny na výrobu van a sprchových koutů nebo závodu zpracovávajícího vinnou révu,“ doplnil ji místostarosta Josef Böhm.

Českou výpravu zajímala třeba i italská péče o historické dědictví.

Radnice je umístěna v citlivě zrekonstruovaném renesančním paláci, spilimbergský hrad prochází úpravami a jedna jeho část bude sloužit jako kulturní centrum. Zážitkem byla i návštěva dómu.

Světlá již zaslala Spilimbergu návrh partnerské smlouvy, kterou začnou zastupitelstva obou měst dolaďovat. Jak bude konkrétní partnerství vypadat, závisí i na iniciativě škol, kulturních zařízení, sportovních klubů a podnikatelů obou měst.