Podle svého čestného předsedy se místní organizace udrží ještě dva nebo tři roky

Loni počet poklesl pod stovku a čestný předseda Jan Polívka se domnívá, že místní organizace už nebude mít dlouhého trvání.

„Budeme existovat ještě dva nebo tři roky, než se rozplyneme stejně, jako se to stalo s legionáři z první světové války,“ odhaduje muž, který byl nuceně nasazen v Říši a posléze se zapojil do polské „podzemní armády“.

Nezadržitelně mizí

Proces slučování pro malý počet členů ostatně probíhá na lokální úrovni již dlouho. „Tady se nejdříve s brodským výborem sloučil Golčův Jeníkov, pak pokračovala Ledeč nad Sázavou a Světlá, nakonec i Přibyslav a Krucemburk,“ sdělil Polívka.

Členy sdružení mohou být podle stanov účastníci národního odboje z let 1938 až 1945 a ti, které nacistický režim perzekvoval, a jejich rodinní příslušníci a pozůstalí. Dále také „občané České republiky, kteří mají zájmový nebo jiný blízký vztah k národnímu boji za svobodu“.

„Členy podle posledního bodu u nás nemáme. Většinou jde o samotné odbojáře, rodinní příslušníci tvoří necelou třetinu členů,“ řekl Polívka. Průměrný věk je tak u členské základny přes osmdesát let. Je zde stále i několik lidí přeživších koncentrační tábory, ale jejich počet je na Havlíčkobrodsku již velmi nízký.

„Dříve bylo na ČSBS nahlíženo jako na prodlouženou ruku komunistické strany. Ale to už dávno neplatí. Organizace je sice politická, ale přísně nestranická,“ vysvětlil Polívka. Důležitou náplní činnosti ČSBS bylo provádět osvětovou činnost. Členové chodili přednášet na školy a vyprávěli žákům o svých zkušenostech z války.

Taková snaha by byla potřebná i dnes, kdy se objevují lidé snažící se o přehodnocení dějin dvacátého století, nebo dokonce popírajících holocaust. „Abychom třeba zorganizovali sérii přednášek jako odpověď na vydání knihy Mein Kampf, na to už nemáme dostatek lidí schopných přednášky vést. Poslední, kdo u nás občas přednášejí, jsou hrdina z letecké bitvy o Anglii Imrich Gablech, dále Josef Stacho, Vincenc Kadlečka a Zdeněk Tesař,“ vypočítává Polívka.