Brodská radnice do výstavby investovala méně, než čekala

Ze tří čtvrtin ovšem zaplatí celou opravu Evropská unie.

„Délka opravené silnice v ulici Průmyslová je 493 metrů a končí kruhovým objezdem v Havířské. Objezd má takové parametry, aby tu mohla pohodlně jezdit i velká nákladní auta. Je to důležité i pro příjezd do Futaby a dalších firem,“ vysvětlila starostka města Havlíčkův Brod Jana Fischerová.

Projede také nadměrný náklad

„Je to určitě mnohem lepší, a hlavně pohodlnější než po staré silnici. Ta zde byla někdy docela nebezpečná,“ pochvaluje si řidič nákladního vozu Petr.

Nákladní doprava od Šlapanova dnes už nemusí jezdit přes Černý most a centrum, ale může vyjet přímo na hlavní silnici – ulici Jihlavská.

„Úprava okružní křižovatky umožňuje průjezd nadměrným nákladům, které mohou dosahovat délky kolem 80 metrů. Již během výstavby, v srpnu, tu byl transport nadměrného nákladu na vlakové nádraží odzkoušen,“ doplnil radní kraje pro oblast financí a majetku Miroslav Houška.

Zástupci města spolu s vedením Futaby u příležitosti otevření silnice vysadili na kruhovém objezdu pamětní jabloň. Akci iniciovala Futaba a jabloň městu darovala.

Peníze z Unie obdrží kraj až po celkovém vyúčtování projektu, což může trvat až půl roku.

„Proto kraj využil pro předfinancování bezúročné půjčky Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvádí Radek Handa z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství.

Brodská radnice se podílela třemi miliony na výstavbě chodníků, opravě veřejného vodovodu a tlakové kanalizace.