Kostel postavili v době, kdy o funkcionalistickém stylu vědělo jen pár architektů

Husův sbor Církve československé husitské navrhl František Liška a věřící si ho nechali za neuvěřitelné peníze postavit mezi ulicemi Dobrovského a Barbory Kobzinové.

Předsálí, loď, absida se stolem Páně. Husův sbor je v základních rysech podobný katolickým kostelům. Sice je méně zdobný, ale přesto útulný. V absidě vévodí sousoší Kristus a Jan Hus. U katolických chrámů je směrován hlavní oltář na východ, tady je ovšem na sever.

Neuvěřitelné peníze

Největší zajímavostí brodského sboru je ovšem to, že nepochází ani z šestnáctého či devatenáctého století, ale ze století dvacátého.

„Kostel byl postaven v letech 1926 a 1927, kdy dozníval trend stavět historizující slohy. Husův sbor dostal moderní podobu ve funkcionalistickém stylu, a to v době, kdy teprve největší průkopníci moderního stylu začali podobné stavby navrhovat ve velkých městech,“ řekl havlíčkobrodský architekt David Hromada.

Obec věřících se tady začala formovat až ve 20. letech 20. století. Nejprve se scházela v klášterním kostele naproti, pak ji z něj v únoru 1926 vypovědělo ministerstvo vnitra. Ihned začala příprava na stavbu nového sboru.

„Původně měl stát v lokalitě Nad Žabincem, jenže ji zaplavila voda, a tak se hledalo nové místo. Tady stála původně chalupa, která se zbourala a na jejím místě vyrostl sbor,“ řekla farářka církve Milena Cicálková. Na svou dobu stál neuvěřitelné peníze: 930 tisíc korun.

Za tuto částku má ovšem Havlíčkův Brod budovu, která není jinde běžně k vidění. I díky svému prostorovému uspořádání. Stojí v poměrně prudkém svahu a z horní i dolní části vznikl vchod.

„Níže položený prostor sloužil dříve jako divadelní sál, nyní je tam kolumbárium pro uložení uren. Z horního vchodu se vchází do kostela,“ prozradil Hromada.

Letos sbor slavil 80 let od svého otevření. Zajímavostí je, že jak při otevření, tak nyní při oslavách, zpíval v kostele pěvecký sbor Jasoň. „Dnes měl pochopitelně jiné složení a jiného dirigenta než před osmdesáti lety,“ dodala Cicálková.