Bývalý politický vězeň nabádá potomky vyhnaných sedláků: Braňte se!

Miloslav Růžička z Vilémova na Havlíčkobrodsku z Konfederace politických vězňů (KPV), jenž se sám kdysi stal obětí vykonstruovaného procesu, přišel o majetek a byl nucen pracovat v jáchymovských dolech, se nyní snaží posbírat jejich příběhy. A především – přimět je, nebo spíše ve většině případů už jen pozůstalé, aby podali žalobu na neznámého pachatele.

„Nejde o nějaké vracení pozemků. Cílem toho všeho je především morální satisfakce. Chceme, aby tehdejší organizované vyhánění rolníků z vlastní půdy bylo prohlášeno za zločin proti lidskosti. K tomu teď chybí politická vůle,“ řekl Růžička.

Bývalý politický vězeň rozeslal stohy dopisů vyzývajících k podání žaloby na neznámého pachatele na adresy opsané z komunistických archivů.

„Bohužel, ty seznamy byly vedeny takto: jméno, příjmení a adresa, z níž byl dotyčný člověk vystěhován. Je potom jasné, že mnoho dopisů se vrátí jako nedoručitelné,“ popisuje Růžička své snažení. Nyní doufá, že se mu povede kontaktovat dostatečné množství vyhnaných rolníků s pomocí médií. Reportáž o něm vysílala i Česká televize.

Zájem i strach

„Celý večer poté, co byla reportáž odvysílána, jsem seděl u telefonu a přijímal hovory,“ sdělil Růžička. Podle něj je stále mnoho takových, kdo se bojí pozvednout hlas, nebo třeba jen nevědí, jak žalobu podat.

„Tuto snahu podporuji. Vždyť tehdejší dění je důkazem naprosté protiprávnosti komunistického režimu,“ uvedl předseda KPV pro Havlíčkobrodsko Jaromír Stojan s tím, že rozhodnutí o vystěhování lidí tehdy ani nevydávaly vždy soudy, stačilo udání souseda a vůle okresního komunistického pohlavára.

„Jedním z dobrých příkladů je případ Václava Bárty, jenž musel opustit půdu obdělávanou jeho rodem po čtyři století,“ dodal Stojan.

Kontakt: Miloslav Růžička,

Vilémov 47, Golčův Jeníkov, 582 83,

ruzicka.kpv@seznam.cz