„Ti, kteří u nás skončí, by měli zaplatit hned ráno. Celých 99,9 procent případů ty peníze ale nemá,“ popsal mluvčí provozovatele – Služeb města Jihlavy – Martin Málek.
Pokud nedojde k zaplacení do 14 dnů, přebírá záležitost kraj. Ten je však bezmocný.
„Dlužník dostane dvě upomínky. Nezaplatí-li, předáváme to právnímu oddělení,“ řekla šéfka odboru zdravotnictví Věra Švarcová a dodala: „Na základě upomínek jsme vybrali 230 tisíc. Dluh je však milion a půl.“
A právě u právního oddělení to končí. Jediným východiskem je totiž soudní řízení.
„Soudní náklady jsou devět tisíc, ale dluh je nižší. Proto se dluhy odepisují,“ upřesnila vedoucí právního oddělení kraje Eva Šarapatková. Podle krajského zastupitele Vladimíra Novotného (ČSSD) nezbývá nic jiného, než se s tím smířit.
„Mým cílem je dosáhnout toho, aby buď platili více, nebo byly větší postihy,“ sdělil hejtman Miloš Vystrčil (ODS), který zaúkoloval právní oddělení, aby našlo legislativní možnosti k těmto krokům. „Nevím, proč by měli daňoví poplatníci dotovat alkoholiky,“ uzavírá hejtman.
Jednou z možností je například navýšení ceny pobytu na pět tisíc, jak již Deník informoval. Tím by již nešlo o přestupek, ale trestný čin. Kraj by tím například získal možnost exekuce.
„Určitě je to řešení. Exekutoři se již dnes těší, jak budou vymáhat 30 korun za návštěvu lékaře, tak proč by to nemělo jít u záchytky,“ míní Vladimír Novotný.