Vladimír Čonka je terénním pracovníkem Krajského vojenského velitelství a má pro tuto činnost na starosti Havlíčkobrodsko a Humpolec.

„Cílem projektu je mimo jiné zmapovat osudy těchto lidí a zachovat je tak pro historiky. Mnoho legionářů z první světové války odešlo, aniž by jejich výpovědi někdo zaznamenal. Část historie druhé světové války by takto zmizet neměla,“ vysvětlil své snažení. Sesbírané životopisy posílá na Krajské vojenské velitelství, odkud putují do Prahy.

Do domovů přednostně

„Seznamy se vedly již dříve kvůli informování o životních výročích a potřebách veteránů. Nyní se ale projekt díky iniciativě ministryně Vlasty Parkanové rozšířil o nové kvality,“ sdělil čestný předseda brodského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jan Polívka.

Novinkami je zprostředkování informací týkajících se asistenční služby, pomoc ve styku s úřady, podávání nejrůznějších žádostí a podobně. Ministerstvo obrany chce navíc zajišťovat veteránům přednostní umístění do domovů pro válečné veterány a domovů důchodců. Armáda sama má domovy dva, a to v Praze a Karlových Varech.

V létě začali na Vysočině působit čtyři terénní pracovníci. „Dostal jsem seznam dvanácti lidí, a na dalších pět jsem potom sám ještě přišel. Aktivní vyhledávání je teď ukončené, ale kdyby se někdo další ještě objevil, rád ho vyslechnu,“ dodal Čonka.

Vysvětlil, že nárok na zvláštní péči, pobyt v lázních a peníze na nadstandardní péči mají ti, kdo drží osvědčení válečného veterána podle zákona 170/2002 Sb.

„Je možné ho i nyní získat, pokud dotyčný podá důvěryhodné důkazy o svých aktivitách za války, upřesní, u které jednotky sloužil a podobně. Nutné je svědectví alespoň dvou lidí, nejlépe nadřízeného,“ zakončil terénní pracovník.